X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Polski w Sztokholmie wesprze przenosiny muzeum na Gotlandii

05.08.2020 12:04
Instytut Polski w Sztokholmie wesprze przenosiny muzeum szpitala w Laerbro na Gotlandii, w którym znajdują się m.in. pamiątki po polskich obywatelach przybyłych do Szwecji w 1945 roku w ramach akcji tzw. białych autobusów. Zbiory mają trafić do oryginalnego baraku, w którym istniał szpital.
Kościół w Larbro
Kościół w LarbroArkland / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Muzeum szpitala w Laerbro, właściwe niewielka izba muzealna została otwarta w 2008 roku z inicjatywy mieszkańców, w większości byłych pracowników szpitala. Jak wskazywali niejednokrotnie zwiedzający placówkę, obiekt znajduje się w niewłaściwym miejscu, bezpośrednio sąsiaduje z siłownią, skąd dochodzi głośna muzyka.

- W kwietniu otrzymałem pismo od przewodniczącego lokalnego stowarzyszenia historycznego Berha Linbloma, że jest decyzja o nowej lokalizacji i czy polska strona jest w stanie partycypować. Ja oceniam tę inicjatywę pozytywnie. Cenny jest fakt, że placówka jest prowadzona wyłącznie przez szwedzkich wolontariuszy. - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz, który niedawno wrócił z Laerbro.

Nowe miejsce, oryginalny barak, w którym do 1946 roku znajdował się szpital, znajduje się nieopodal innej placówki muzealnej, prezentującej historię Laerbro. - To zwiększa szansę, że muzeum szpitala będzie częściej odwiedzane - uważa Ruszkiewicz.

Na razie za wcześnie na szczegóły dotyczące wsparcia ze strony polskich władz. Jesienią na Gotlandię ma udać się ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman by kontynuować rozmowy w tej sprawie.

Muzeum szpitala w Laerbro

Muzeum szpitala w Laerbro prezentuje historię lecznicy, jej personelu oraz pacjentów. Do dziś zachowały się oryginalne meble, wyposażenie medyczne oraz stroje pielęgniarek. Prezentowane są dokumenty i zdjęcia.

Pod koniec II wojny światowej do Laerbro trafiło ok. 500 byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych pochodzących z 17 krajów, uratowanych przez szwedzki Czerwony Krzyż. Wielu wycieńczonych pacjentów pochodziło z Polski, część z nich nie przeżyło i zostało pochowanych na miejscowym cmentarzu. Szwedzcy wolontariusze opiekują się również grobami.

W 2004 roku z inicjatywy polskiej dyplomacji na cmentarzu odsłonięto tablicę pamiątkową.

Akcja białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża została zapoczątkowana w marcu 1945 przez szwedzkiego hrabiego Folke Bernadotte, który wynegocjował w Berlinie z Heinrichem Himmlerem możliwość ewakuacji z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych więźniów skandynawskiego pochodzenia. Hrabia nalegał na ewakuację z obawy przed planowaną przez Niemców masową egzekucją i likwidacją obozów przed nadejściem frontu.

W praktyce na leczenie do mającej status państwa neutralnego Szwecji białymi autobusami z namalowanym czerwonym krzyżem (tak, aby nie zostały pomylone z celami militarnymi), pociągami oraz statkami trafiło ok. 15 tys. osób wielu różnych narodowości, w tym Polaków. Jednym z miejsc, do którego trafili ocaleni więźniowe był szpital w Laerbro.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: MSZ Szwecja dyplomacja