Polskie Radio
Section05
Szwecja

NASZ WYWIAD "Odwet Rosji za umowę z USA". Kryzys migracyjny w Finlandii i Polska jako wzór dla fińskiej straży granicznej

- Poprzez hybrydowe ataki na granicy Rosja próbuje się zemścić na Finlandii za negocjowaną ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy obronnej oraz być może ją opóźnić. Mówi o tym m.in. prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Porozumienie da Stanom Zjednoczonym dostęp do fińskich baz, ma być podpisane do końca roku - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jacek Tarociński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia wojna hybrydowa Rosja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 NASZ WYWIAD NATO USA granica Szwecja Norwegia

Niezależni eksperci i władze Ukrainy ostrzegają przed napaścią Rosji na kraje NATO

Rosja przygotowuje się do napaści na kolejny kraj - alarmują niezależni eksperci. Część analityków wojskowych z Niemiec, Ukrainy i Szwecji wskazuje jako potencjalny cel ataku moskiewskiego reżimu jeden z krajów aspirujących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ich ocenie, w następnej kolejności Rosja miałaby napaść bezpośrednio na kraj członkowski NATO.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Europa Szwecja Rosja NATO

Astrid Lindgren - dała dzieciom Bullerbyn

- Autoportretów Astrid można się doszukiwać zarówno w Pippi, jak i w Lisie z Bullerbyn - to zaproszenie do zabawy, aby szukać Astrid w jej bohaterach - mówiła Ulla Lindqvist w Polskim Radiu. 116 lat temu, 14 listopada 1907 roku, urodziła się słynna szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Jej książki dla dzieci wydawane są na całym świecie w ponad 100 językach i cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Szwecja Astrid Lindgren dzieci literatura dziecięca

OPINIA Migracyjna fala nie słabnie. Kraje unijne szukają ratunku na własną rękę

W Brukseli trwają prace nad przyjęciem paktu migracyjnego, zakładającego relokację przybyszów, tymczasem wciąż nie słabnie ich napór na Stary Kontynent. Część krajów na własną rękę stara się osłabić ten proceder, dokonując zmian prawnych, jednak bez rozwiązań w skali całej UE wydają się one gaszeniem pożaru wodą z kubka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kryzys migracyjny 2023 Francja Niemcy Włochy Hiszpania Szwecja bezpieczeństwo Europa