Polskie Radio
Section05
Szwecja

"Zatrzymać ludobójstwo". Bliscy ofiar COVID-19 oskarżają szwedzki rząd

W Sztokholmie z każdym dniem przed szwedzkim parlamentem przybywa kwiatów składanych przez tych, którzy w wyniku epidemii choroby COVID-19 stracili bliskich. Liczba zgonów codziennie wzrasta, a rodziny zmarłych krytykują działania rządu. - To nie są tylko statystyki. To ludzie, którzy mogliby nadal żyć - ocenia córka jednej z ofiar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwecja Sztokholm koronawirus pandemia COVID-19

TYLKO U NAS Szwedzka strategia kontra reszta świata. Kto ma rację w walce z koronawirusem?

Szwecja ma bardzo liberalne podejście w walce z koronawirusem. Jedynym obostrzeniem wprowadzonym przez rząd jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Szkoły, restauracje, sklepy działają jak przed epidemią. O to, czy taka strategia jest najlepsza na wytworzenie tzw. odporności stadnej zapytaliśmy epidemiolog. Z kolei Polka mieszkająca w Szwecji opowiedziała nam, jak na co dzień wygląda tam życie w dobie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwecja koronawirus pandemia COVID-19

Szwecja jako kolejny kraj chce śledztwa ws. źródła koronawirusa

Szwecja planuje wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o zainicjowanie śledztwa mającego wyjaśnić pochodzenie koronawirusa, który wywołał pandemię. Hongkońskie media zwracają uwagę, że przyczyni się to do jeszcze większego pogorszenia i tak nie najlepszych relacji Pekinu i Sztokholmu. Chińskie władze przetrzymują bowiem na swoim terytorium jednego z hongkońskich księgarzy, który ma szwedzkie obywatelstwo.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Szwecja Chiny

Jakub Pacan: być może Gowin buduje partię obrotową na wzór PSL

- Elektoraty Porozumienia i PSL są blisko. To mali i średni przedsiębiorcy, czy miasta powiatowe. Być może Jarosław Gowin buduje partię obrotową: coś na wzór PSL: partia mała, ale niezbędna, bez której nie da się domknąć żadnego rządu - powiedział Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). Gośćmi audycji byli także Katarzyna Kozłowska (dziennik "Fakt") oraz Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska", Telewizja Republika).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka koronawirus Koronawirus w Polsce Szwecja gospodarka polska Stanisław Janecki wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Jarosław Gowin

Model szwedzki lepszy dla Polski? Publicysta: trudno porównywać oba państwa

- Podejście zaprezentowane przez Szwedów byłoby zdecydowanie lepsze dla polskiej gospodarki. Jednak w Szwecji jest zupełnie inny sposób bycia, a także gęstość zaludnienia. To kraj, w którym ludzie naturalnie zachowują pewien dystans społeczny - powiedział Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Do tematu walki z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa odnieśli się również Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" i Jacek Łęski z TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka koronawirus Koronawirus w Polsce Szwecja Eliza Olczyk gospodarka polska