Polskie Radio
Section05
Szwecja

Nowoczesne okręty radiolokacyjne dla Polski. Podpisano umowę ze szwedzkim koncernem Saab

Polska kupuje dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Podpisano już umowę ze szwedzką firmą Saab. Informację potwierdził portalowi tvp.info ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia. Jak przekazał szwedzki koncern, zamówienie ma wartość 620 mln euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie armia Ministerstwo Obrony Narodowej Szwecja marynarka wojenna

"Bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska". Marcin Przydacz o Szwecji i Finlandii w NATO

- Zapowiedź ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przez Węgry to wynik zabiegów dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego; dla nas to dobra informacja, bo Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO służby i bezpieczeństwo MSZ Morze Bałtyckie Marcin Przydacz Szwecja Finlandia

"Jabłko", czyli galeon z 1629 roku. Bliźniak słynnej "Vasy"

Szwedzcy badacze zlokalizowali liczący sobie 400 lat wrak galeonu o nazwie "Jabłko". To bliźniacza jednostka słynnego okrętu "Vasa". Statek ten był od dawna poszukiwany. - Mógł transportować duże ilości wojska i ładunku związanego z militariami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytność archeologia Szwecja

Astrid Lindgren - dała dzieciom Bullerbyn

- Autoportretów Astrid można się doszukiwać zarówno w Pippi, jak i w Lisie z Bullerbyn - to zaproszenie do zabawy, aby szukać Astrid w jej bohaterach - mówiła Ulla Lindqvist w Polskim Radiu. 115 lat temu, 14 listopada 1907 roku, urodziła się słynna szwedzka pisarka, Astrid Lindgren. Jej książki dla dzieci wydawane są na całym świecie w ponad 100 językach i cieszą się niesłabnącą popularnością od szoku obyczajowego, jaki wywołały na początku.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Szwecja Astrid Lindgren dzieci literatura dziecięca

Niektóre państwa zwiększają obroty handlowe z Rosją. Ekspert: cynizm rządzi światem

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez amerykański dziennik "New York Times" całkowite obroty handlowe Rosji z niektórymi krajami nie tylko nie spadły, ale wręcz wzrosły, m.in. z powodu rosnących cen surowców. - Cynizm rządzi światem - przekonuje ekspert Szkoły Głównej Handlowej w rozmowie z Pawłem Lekkim.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie sankcje Andrzej Duda USA NATO Szwecja Turcja

Szef NATO w Turcji: nadszedł czas, by przywitać Finlandię i Szwecję w Sojuszu

- Nadszedł czas, by przywitać Szwecję i Finlandię w NATO możliwie szybko - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas wizyty w Stambule po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Turcji. To właśnie władze w Ankarze blokują rozszerzenie NATO o dwa nordyckie kraje, domagając się ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Europa Turcja Szwecja Finlandia Jens Stoltenberg

Finlandia i Szwecja w NATO? Ekspert: dyskusja o broni jądrowej wskazuje, że trwa finalizacja rozmów w tej sprawie

Finlandia i Szwecja nie sprzeciwiają się rozmieszczeniu broni jądrowej na swoich terytoriach, ale rozmowy w tej kwestii będzie można podjąć po akcesji do NATO - oświadczyli premierzy Sanna Marin i Ulf Kristersson. - To oznacza, że trwa finalizacja rozmów - ocenia prof. Piotr Grochmalski, analityk z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Finlandia NATO Paweł Lekki ŚWIAT Europa