Redakcja Polska

"Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności" – wystawa przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

08.09.2020 12:17
Ekspozycja miała być częścią obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, z powodu epidemii koronawirusa wernisaż przesunięto w czasie
Audio
  • Wystawa "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności" relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
WARSZAWA WYSTAWA LECH KACZYŃSKI. CZŁOWIEK SOLIDARNOŚCI
WARSZAWA WYSTAWA "LECH KACZYŃSKI. CZŁOWIEK SOLIDARNOŚCI"Foto: PAP/Mateusz Marek

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie otwarto wystawę pt. "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności (1949-2010)”. 15 tablic przedstawia życie i działalność polityczną ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablice ilustrowane są zdjęciami i cytatami z oficjalnych wystąpień Lecha Kaczyńskiego - od okresu lat młodzieńczych poprzez kolejne etapy włączania się w działalność związkową i polityczną. Wspomnienie obejmuje jego działalność jako ministra Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości, prezydenta Warszawy i wreszcie prezydenta Polski.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy podkreślił, że Lechowi Kaczyńskiemu kierunek zawsze wyznaczały solidarność, wolność, sprawiedliwość i godność. Piotr Gliński dodał, że Lech Kaczyński był inicjatorem polskiej polityki historycznej.

"Prezydent profesor Lech Kaczyński to jedna z tych wielkich postaci, którym zawdzięczamy Rzeczpospolitą niepodległą, demokratyczną, silną i sprawiedliwą" - napisał do uczestników otwarcia wystawy prezydent Andrzej Duda. List odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Obecny na otwarciu wystawy brat prezydenta prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Lech Kaczyński był człowiekiem "solidarności" w podwójny sposób: był zarówno członkiem związku, jak i osobą, dla której idee "Solidarności" były w życiu bardzo ważne. Jarosław Kaczyński przypomniał, że to dzięki pracy Lecha Kaczyńskiego 17 września 1980 roku był gotowy plan powołania związku o charakterze masowym.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że ś.p. prezydent Lech Kaczyński to jedna z postaci współczesnej historii, której zawdzięczamy wolność, a w 40. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność" przypominanie zasług Lecha Kaczyńskiego dla związku, jest konieczne.

Wystawę "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności (1949-2010)” przygotowali pracownicy Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Dyrektor instytutu Mateusz Smolana mówi, że tytuł wystawy nawiązuje do priorytetu życiowego Lecha Kaczyńskiego, jakim była działalność związkowa oraz troska o prawa pracownicze i prawa człowieka.

Była działaczka opozycji demokratycznej w PRL, była poseł i senator Ewa Tomaszewska ma nadzieję, że wystawę zobaczy ją jak najwięcej młodych ludzi.  

Pierwotnie wystawa miała być częścią obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Z powodu epidemii koronawirusa wernisaż przesunięto w czasie. Teraz jej otwarcie zbiegło się z 40. rocznicą porozumień sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarność.

IAR/ep