Redakcja Polska

Warszawskie fotografie Tadeusza Rolke w Wiedniu

06.10.2020 13:46
Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy wpisania warszawskiego Starego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Domem Spotkań z Historią zorganizował wystawę „Warszawskie fotografie” jednego z najwybitniejszych polskich fotografów i ikony powojennego fotoreportażu w Polsce - Tadeusza Rolke.  
Uroczyste otwarcie wystawy
Uroczyste otwarcie wystawyFot.: Instytut Polski w Wiedniu

Polska fotografia od lat znajduje się w światowej czołówce. To niezwykle cenne dla nas, że osiągnięcia polskich fotografów przybliżać możemy także austriackiej publiczności. Bardzo się cieszę, że nasza galeria gościć może w tym roku tak wspaniałą wystawę prezentującą prace mistrza Tadeusza Rolke – powiedział podczas otwarcia Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. Jak zaznaczył Sobczak, otwarcie wystawy miało miejsce w ramach inicjatywy austriackiej telewizji publicznej "ORF - czas muzeów", która trwa od 3 do 10 października w muzeach i galeriach sztuki na terenie całego kraju.  

W otwarciu wystawy w galerii p_art Instytutu Polskiego wzięła udział Anna Brzezińska, kurator wystawy z Domu Spotkań z Historią, która przedstawiła publiczności fascynującą historię powstania fotografii Tadeusza Rolke. Dopełnieniem wernisażu był koncert jazzowy Macieja Kądzieli i Adama Zagórskiego z grupy ZK Collaboration. 

In der p_art Galerie des Polnisches Institut Wien fand die Eröffnung der Fotoausstellung des herausragenden polnischen...

Opublikowany przez Polnisches Institut Wien Niedziela, 4 października 2020

Wystawa "Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie" stanowi wielowarstwową opowieść o stolicy lat 50. i 60. – od zniszczonego po wojnie i odbudowanego w gorsecie socrealizmu miasta, poprzez relacje jego mieszkańców, ich fascynacji m.in. modą i skuterami Lambretta, po zapis życia artystycznego i społecznego oraz portrety ludzi ze świata kultury i sztuki.

Tadeusz Rolke to legenda polskiego reportażu i fotografii mody. Fotografuje od ponad 70 lat, a w jego archiwum liczącym ponad sto tysięcy zdjęć można znaleźć dokumenty, reklamy, modę i fotoreportaże, akty i portrety. Swoją karierę jako fotograf prasowy rozpoczął w połowie lat 50. Współpracował z największymi polskimi oraz zagranicznymi magazynami takimi jak: "Stern", "Die Zeit", "Der Spiegel", "Brigitte", "Geo" i "Art".  

Wystawa "Tadeusza Rolke. Warszawskie fotografie" będzie dostępna dla zwiedzających do 26 listopada 2020.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu