Polskie Radio
Section05
Instytut Polski

Otwarto pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025

Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie w Rumunii – najstarszej placówce muzealnej w południowo-wschodniej Europie zainaugurowało pierwszy w historii polsko-rumuński sezon kulturalny - podało MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bukareszt

Ruszyły Wileńskie Targi Książki - jedne z największych w regionie. Na imprezie liczne polskie akcenty

Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Litwa literatura targi Wilno

Nagrodzona w Londynie tłumaczka "Chłopów": emocje w tej powieści są uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich

XIX-wieczna polska wieś jest tematem dość odległym dla współczesnego brytyjskiego czytelnika, ale emocje, pasja, zazdrość wszędzie są takie same – mówi Anna Zaranko, która za tłumaczenie „Chłopów” Władysława Reymonta otrzymała nagrodę Found in Translation.
Zobacz więcej na temat:  Chłopi kandydatem do Oscara Wielka Brytania literatura Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wiedeński recital Erica Guo, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

W ramach światowego tournée, 21 listopada w historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu, wystąpił z recitalem Eric Guo, tegoroczny laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Koncert odbył się dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, C. Bechstein Wien GmbH i Instytutu Polskiego w Wiedniu. Partnerem medialnym było radio klassik Stephansdom.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Ministerstwo Spraw Zagranicznych muzyka klasyczna Polskie Radio

Konferencja New Memorials at Sites of State Mass Crimes in the 20th Century w Instytucie Polskim w Wiedniu

Przedstawienie kilku wybranych nowych projektów upamiętnienia masowych zbrodni oraz dyskusja nad nową koncepcją miejsca pamięci KZ Gusen były głównymi tematami konferencji, którą Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w swojej siedzibie 22 listopada wspólnie z austriackim Urzędem Mauthausen Memorial, we współpracy z  Ambasadą RP w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Austria Wiedeń Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski II wojna światowa