Polskie Radio
Section05
Instytut Polski

Solidarność z Ukrainą poprzez projekt artystyczny "Teorie ochronne"

24 marca minął miesiąc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Instytut Polski w Wilnie, chcąc wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przyłączył się do projektu ukraińskiej artystki Daryi Koltsovej, zatytułowanego "Teorie ochronne". Do udziału w projekcie zachęca działający w Zalesiu Górnym Ośrodek Sztuki "Lescer" (w którym projekt pokazywany był w 2017 roku). Na udział w artystycznym projekcie zdecydował się szereg polskich instytucji w kraju i za granicą oraz należące do sieci EUNIC instytucje kulturalne z innych państw.  
Zobacz więcej na temat:  Wilno Instytut Polski Ukraina wojna na Ukrainie

Maciej Ruczaj: Czesi inaczej patrzą na suwerenność i niepodległość niż Polacy

- Czeskość w dużej mierze była zbudowana na zdroworozsądkowym sprzeciwie wobec wielkich ideologii i przeżywała na poziomie sceptycznego podejścia do władców, czy byli to Habsburgowie, czy Niemcy, czy Związek Sowiecki - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. - Ten dystans wobec zwierzchności jest jednym z typowych rysów charakterologicznych czeskiego społeczeństwa - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zdzisław Krasnodębski Czechy Instytut Polski Polskie Radio 24

Polonistyka w Czechach ma prawie 100-letnią tradycję

Zainteresowanie językiem polskim i jego nauką za naszą południową granicą odnotowano już w połowie XIX wieku, wtedy też pojawiły się w Czechach pierwsze podręczniki do nauki polskiego. O czeskiej polonistyce, jej historii i perspektywach, rozmawialiśmy z wykładowcami i studentami oraz przedstawicielami Instytutu Polskiego w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja język polski Praga Instytut Polski

Marcin Łapczyński: to, co udało nam się zrobić na Litwie do dziś przynosi efekty

- Podstawowym celem każdego dyrektora każdego Instytutu Polskiego na świecie jest przybliżanie Polski zagranicznemu odbiorcy w każdym aspekcie. W moim przypadku było to opowiadanie o Polsce mieszkańcom Litwy - mówił Marcin Łapczyński, który w tym tygodniu został odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu za Zasługi dla Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno Bartosz Panek Dwójka Instytut Polski

Саша Курмаз – лауреат Премії Казимира Малевича 2020

Премія Казимира Малевича передбачає, зокрема, грошову нагороду в розмірі 3000 євро від Польського інституту у Києві, а також мистецьку резиденцію в Центрі сучасного мистецтва Замок Уяздовський у Варшаві
Zobacz więcej na temat:  культура Польща Instytut Polski