Polskie Radio
Section05
Instytut Polski

Rok Mikołaja Kopernika. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z wizytą w Molatach na Litwie

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypada w nim 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego polskiego astronoma. Jest to świetna okazja by lepiej poznać sylwetkę genialnego uczonego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“ – jego liczne zainteresowania, dokonania i przełomowe odkrycia naukowe.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia Litwa Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Koncert AKA Duo w Instytucie Polskim w Wiedniu

W dniach 2-9 lipca w Rzeszowie odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. W przeddzień tego wydarzenia w dniu 28 czerwca br. Instytut Polski we współpracy z Uniwersytetem Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu zorganizował koncert AKA Duo, w którego skład wchodzą pochodzący z Japonii muzycy: Seina Matsuoka – skrzypce, Yuto Kiguchi – fortepian. Duet zakwalifikował się do konkursu w kategorii Zespoły kameralne.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Wiedeń Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Dzień Polski – rodzinny piknik w ogrodach Ambasady RP w Pradze

Rekordowa liczba wystawców z Polski odwiedziła ogrody Ambasady RP w Pradze, które w sobotę 17 czerwca po raz kolejny zostały otwarte dla publiczności. Dzień Polski w Ogrodach to piknik z sercem, który wpisał się już w kalendarz imprez w czeskiej stolicy. W ten jeden wyjątkowy dzień w roku każdy mógł zapoznać się w malowniczych ogrodach Pałacu Fürstenbergów z bogatą ofertą turystyczną, kulturalną i gastronomiczną Polski.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Czechy Praga Ministerstwo Spraw Zagranicznych turystyka

"Obroty sfer niebieskich" - muzyczne uniesienia na festiwalu EUNIC Musikfest w Wiedniu

Jak co roku w Wiedniu odbył się festiwal EUNIC Musikfest, który współorganizują instytuty kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej. Tegoroczne przewodnictwo programowe objął Instytut Polski w Wiedniu, który zadedykował festiwal polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Artyści z 12 krajów przygotowali projekty, ukazujące dorobek kulturalny ich krajów, zachowując przy tym jeden punkt wspólny: wszechświat. 
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych