X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy w dniach 21-28 października w Warszawie

20.10.2020 10:29
Festiwal odbędzie się w warszawskim kinie "Iluzjon" oraz od 2 do 9 listopada online na platformie mojeekino.pl, a także od 4 do 6 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie.
Audio
  • Rozmowa z dyr. festiwalu Beatą Bierońską-Lach [posłuchaj]
5. edycja festiwalu filmów ukraińskich w Warszawie
5. edycja festiwalu filmów ukraińskich w WarszawieFoto: materiały prasowe

Kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów, a ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku.

- Chcemy zerwać ze stereotypem przaśnej Ukrainy, w której najwyższym poziomem sztuki eksportowej są wycinanki i ludowe stroje. Współczesna sztuka ukraińska ma o wiele więcej do zaoferowania, a my mówimy o tym poprzez język filmu – mówią o festiwalu organizatorzy.

Jedną z najciekawszych propozycji w tegorocznym programie jest „Oddana”, dramat historyczny oparty na bestsellerowej powieści "Felix Austria" Sofii Andruchowycz. W kalejdoskopie miłości i zazdrości, podwójnych sensów i tajemnic, zaciera się krawędź pomiędzy rzeczywistością i wymysłem. Piękne stroje, wyszukane dania i niekończące się promenady. Co się wydarzy, kiedy zniknie iluzja?

23 października po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról: Sebastianem Cybulskim i Marianną Januszewicz. Ponadto z okazji jubileuszu – wszak to 5. edycja imprezy -  przypomniane zostaną obrazy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji festiwalu. Jednym z nich jest film Askolda Kurowa „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, który opowiada historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. Ostatecznie został zwolniony z więzienia we wrześniu 2019 roku, a już miesiąc później spotkał się z widzami Ukraina! Festiwal Filmowy w Warszawie.

Z Beatą Bierońską-Lach, dyrektor festiwalu, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Zobacz więcej na temat: kino festiwal filmowy Ukraina