X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kolejne utracone dzieło sztuki wraca do Polski. Akwarela "Gryka" już w Muzeum Narodowym

21.10.2020 13:01
Dwukrotnie zaginiona akwarela "Gryka" Stanisława Masłowskiego powróciła po 74 latach do macierzystych zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
Audio
  • Kolejny odzyskany obraz wraca do Polski - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Akwarela Stanisława Masłowskiego to jedno z dzieł, które niedawno wróciło do Polski
Akwarela Stanisława Masłowskiego to jedno z dzieł, które niedawno wróciło do Polski Foto: PAP/Andrzej Lange

Akwarelę - wystawioną w maju na jednym ze stołecznych domów aukcyjnych - rozpoznali pracownicy działającego w resorcie kultury Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury. Odzyskanie obrazu to kolejny sukces Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2016 roku do kraju powróciło w sumie ponad 500 dzieł zrabowanych w czasie II wojny światowej.

"Gryka" powstała w 1924 roku i przed wojną była własnością Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Akwarela prawdopodobnie po upadku Powstania Warszawskiego została wywieziona do jednej z niemieckich składnic na terenie Dolnego Śląska. Obraz Masłowskiego zaginął dwukrotnie:  po raz pierwszy w czasie wojny, po raz drugi w październiku 1946 roku - wyjaśnia wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Wtedy wraz z innymi obiektami został wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie na okres jednego tygodnia do dekoracji wnętrz siedziby Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Obraz nigdy nie został zwrócony – przypomniał minister kultury.

Według bardzo oględnych szacunków Polska – głównie w okresie ostatniej wojny – straciła około pół miliona dzieł sztuki. Ponad 60 tysięcy cennych obiektów zostało zidentyfikowanych i opisanych w bazie dzieł utraconych. Prof. Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania akwareli Stanisława Masłowskiego do Muzeum Narodowego w Warszawie złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej odzyskania.

Akwarela Stanisława Masłowskiego "Gryka" to kolejny odzyskany obraz przekazany do zbiorów polskich muzeów w ciągu ostatnich tygodni. 6 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbyła się prezentacja obrazu "Chata w śniegu" Michała Gorstkina-Wywiórskiego. Po 81 latach dzieło wróciło do macierzystych zbiorów.

Stanisław Masłowski (1853–1926) studiował w Warszawskiej Klasie Rysunkowej w pracowniach Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamieńskiego. Duży wpływ na jego wczesną twórczość wywarło malarstwo Józefa Brandta i Józefa Chełmońskiego. W latach 1875–86 jeździł na coroczne plenery malarskie na Ukrainę. Z tamtego okresu pochodzi wiele prac inspirowanych krajobrazem i folklorem tych ziem. Masłowski szukał swego indywidualnego stylu, czerpiąc z tradycji romantyzmu i impresjonizmu, a później także z secesji. Zasłynął przede wszystkim jako twórca pejzaży wykonanych w technice akwareli.

IAR/ep