Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum rzeźba

"Picasso" na papierze i w ceramice - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy Pabla Picassa jako rysownika, grafika, jako ilustratora i... jako komunistę też - mówiła w Dwójce dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 12 października będzie można tam oglądać wystawę zatytułowaną "Picasso". Pokazywane prace w większości pochodzą z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, a uzupełniają je grafiki, które warszawskie muzeum ma w swojej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso Dwójka Jakub Jamrozek Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa grafika

Lato z Muzeum Narodowym w Warszawie - wakacyjna oferta dla każdego

Wakacje dobiegają końca, ale Muzeum Narodowe w Warszawie wciąż zaprasza do udziału w letnich aktywnościach przygotowanych przez placówkę. W programie znajdziemy m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz kino letnie. Jak tłumaczą przedstawiciele instytucji, angażujące zajęcia mają nauczyć uczestników obcowania ze sztuka na różne sposoby.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Muzeum Narodowe w Warszawie wakacje muzeum Warszawa

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka

Malarstwo Północy. "To dużo więcej niż obrazy Edwarda Muncha"

Dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie, ale w Polsce sztuka północy jak dotąd była nieznana. Dlatego Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Gothenburg Museum of Art przygotowało wystawę "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". To pierwsza w tej części Europy przekrojowa prezentacja sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA wystawa Skandynawia Muzeum Narodowe w Warszawie malarstwo Kasia Dydo