Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

Witkacy i kobiety w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kobiet ważnych w życiu Witkacego było bardzo wiele. – Dla Witkacego związki z kobietami, często równoległe, były bardzo istotne. Jedną z głównych bohaterek książki uczyniłam kobietę, moim zdaniem niezwykle ważną w życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza - to jego żona Jadwigę, zwaną przez wszystkich Niną, cesarzową Zjednoczonej Witkacji, jak określał ją sam artysta – mówiła Małgorzata Czyńska, autorka książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Stanisław Witkiewicz malarstwo Zakopane Muzeum Narodowe w Warszawie

Co polscy naukowcy odkryli w brzuchu "mumii niewiasty"? Historia pewnej pomyłki

Opublikowane w ubiegłym roku doniesienia badaczy o szczątkach płodu odkrytych w brzuchu mumii, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, okazały się nieprawdą. Według najnowszych badań wynika, że to, co naukowcy wzięli za szczątki nienarodzonego dziecka, jest zawiniątkiem umieszczonym w ciele kobiety. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Egipt starożytność odkrycia i ciekawostki Warszawa Uniwersytet Warszawski Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie powstawało inaczej niż inne wielkie muzea

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych i największych muzeów sztuki w Polsce. Powstało 20 maja 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego obecną siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński. Zbiory należą do różnych dziedzin sztuki i były gromadzone od początku istnienia placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki KULTURA

Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Marc Chagall muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa SZTUKA

Pieter Saenredam i jego ulubiony kościół

Pieter Saenredam był "portrecistą" kościelnych wnętrz, bodaj najlepszym wśród malarzy uprawiających w siedemnastowiecznej Holandii gatunek kerkinterieurs. Jego dzieła nie były architektonicznymi fantazjami, lecz co najwyżej nieco "podrasowanymi" dokumentacjami istniejących budowli. Ulubionym motywem Saenredama, podejmowanym od 1628 roku, był kościół św. Bawona w Haarlemie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Holandia Muzeum Narodowe w Warszawie Michał Montowski Grażyna Bastek

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Dwójka Jakub Kukla malarstwo SZTUKA