X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Warszawska wystawa obrazów Michaela Leopolda Willmanna

04.12.2020 17:11
W warszawskim Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego można odbyć wirtualny spacer po wystawie „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”. To prezentacja prawie dwudziestu monumentalnych obrazów Michaela Leopolda Willmanna, niemieckiego malarza, rysownika oraz grafika epoki baroku, zwanego „śląskim Rembrandtem”.
Audio
  • Wystawa prac Michaela Willmanna - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Willmann encore. Męczeństwo apostołów
Wystawa "Willmann encore. Męczeństwo apostołów"Foto: materiały prasowe MKiDN

Warszawska wystawa jego dzieł to kontynuacja ekspozycji „Willmann. Opus magnum” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zaznacza wiceminister kultury Jarosław Sellin. „Biorąc pod uwagę wrocławską wystawę pojawił się pomysł, aby umożliwić przeżycie tej genialnej, uduchowionej i jakże oryginalnej sztuki jeszcze szerszemu gronu publiczności. Udało się to dzięki inicjatywie trzech muzeów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz przychylności licznych kościelnych i świeckich właścicieli dzieł Willmanna.”- podkreśla  Jarosław Sellin.

Malarski cykl "Męczeństwa apostołów” przeznaczony był pierwotnie do kościoła opactwa cystersów w Lubiążu. "Przedstawiane obrazy są artystycznym przesłaniem o zwycięstwie wiary" - podkreśla dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski. ”Cykl prezentujący kilkanaście konkretnych przedstawień, w tym dwunastu apostołów, świętego Pawła, świętego Szczepana i świętego Wawrzyńca oraz scenę dźwigania Krzyża, wprowadzają człowieka w pewien stan ekstazy, uniesienia. Uczestniczymy w jedynym, niepowtarzalnym misterium śmierci i ofiary ale też zwycięstwa”- wyjaśnia dyrektor Piotr Oszczanowski.

”Malarski cykl z warszawskich świątyń jest świadectwem mistrzostwa, a zarazem głębokiej wiary barokowego twórcy, mówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. „Dopiero teraz, kiedy te obrazy możemy oglądać razem, a powstawały przez ćwierć wieku, widać rozmach i geniusz tego artysty. Ile tu jest ekspresji, ruchu, odniesień do antyku, ale również do współczesności" - mówi hierarcha. I dodaje: "Etos chrześcijańskiego męczeństwa przy całym okrucieństwie, przelewanej krwi, wyszukanych katuszach, kiedy każdy z apostołów poniósł męczeńską śmierć, to na twarzach męczenników nie widać grozy.”- podkreśla biskup Michał Janocha.

Z dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna, liczącego około 500 prac, współcześnie zachowało się około 300. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przedstawia 18 wielkoformatowych płócien z cyklu "Męczeństwa Apostołów". W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, od stycznia, zostanie zaprezentowanych 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Wystawie będzie towarzyszył katalog wydany pod wspólnym tytułem „Willmann w Warszawie”, który zawierać będzie zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna.

Największe zbiory dzieł Willmanna znajdują się w kościele pomocniczym świętego Józefa w Krzeszowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Henrykowie oraz w Galerii Narodowej w Pradze. Dwadzieścia dziewięć obrazów ołtarzowych pochodzących z kościoła klasztornego w Lubiążu rozproszonych jest obecnie w czternastu kościołach warszawskich.Wystawę online można obejrzeć na stronie: willmann.wirtualny-mt514.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz; Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu profesor Piotr Gliński oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin.

IAR/ep