Polskie Radio
Section05
barok

Jan Jakub Monowid: nasza "Miejscówka z Dwójką" będzie melancholijna

- Program tego spotkania jest przepełniony melancholią, był ustalany późną jesienią i podyktowany nastrojem, który nam wszystkim się udziela. Chodzi o pewną samotność, tęsknotę do drugiej osoby, pragnienie kontaktu z innymi ludźmi. Ta muzyka jest wybitnie kojąca - tak o najbliższej "Miejscówce z Dwójką" mówił kontratenor Jan Jakub Monowid.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka barok

Jan Sebastian Bach. John Elliot Gardiner pokazuje człowieka

- Jest to bardzo prywatna rozmowa Gardinera z Bachem. Fascynująca opowieść jego najwybitniejszego, obecnie żyjącego interpretatora - o książce "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", którą napisał brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia tłumaczka Katarzyna Matwiejczuk.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach biografia książki literatura Teatr Polskiego Radia barok Dwójka Jakub Kukla

"W baroku po raz pierwszy tak ważne stały się instrumenty"

- Nasz pomysł jest częścią czegoś, co robimy już od jakiegoś czasu, to znaczy prezentowania muzyki klasycznej w kontekstach mniej oczywistych. Czy to w knajpie, właśnie tak jak to będzie w Barze Studio, czy to na otwartym powietrzu na placu Defilad, w miejscach, w których inaczej odbiera się muzykę klasyczną niż w świątyniach typu filharmonia lub teatr - mówił w "Poranku Dwójki" o cyklu koncertów "Barok, Barok, Barok" Marcin Masecki.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Masecki koncert barok Jan Sebastian Bach Dwójka MUZYKA Paweł Siwek

Michael Praetorius i jego tańce

We wtorek do zdobycia był album Kathariny Bäuml i Capella de la Torre - jednego z wiodących zespołów muzyki dawnej, wielokrotnego zdobywcy nagrody niemieckiej krytyki muzycznej ECHO Klassik. Artyści znów sięgnęli po twórczość Michaela Praetoriusa oraz kompozytorów włoskich jego okresu, tym razem z okazji 450. rocznicy urodzin kompozytora i teoretyka muzycznego renesansu i wczesnego baroku. 
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato muzyka klasyczna barok Marcin Majchrowski Dwójka

"Flauto e Voce" - wspaniały niemiecki barok

W poniedziałek do zdobycia był album "Flauto e Voce" z muzyką niemieckiego baroku (Georg Philipp Telemann, Johann Friedrich Fasch, Georg Friedrich Händel, Johann Christoph Pez). Wykonawcy to: Jan Nigges – flecista, członek zespołu Four Times Baroque, zdobywcy nagrody Opus Klassik, znakomita niemiecka sopranistka koloraturowa Sibylla Elsing, a także członkowie zespołu Baroque Avenue.
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato Georg Friedrich Haendel muzyka klasyczna barok MUZYKA Marcin Majchrowski