Polskie Radio
Section05
barok

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
Zobacz więcej na temat:  płyta śpiew Jakub Kukla ambient barok muzyka współczesna Dwójka MUZYKA

"Musica Baltica" - muzyka barokowa znad Bałtyku

- Wszystkie najnowsze trendy muzyczne, które pojawiały się gdziekolwiek w Europie, trafiały do Gdańska w tym samym czasie, gdy pojawiały się w innych rejonach Europy, ale jednocześnie gdańszczanie byli przywiązani do form, które kiedyś już im się spodobały. W związku z tym integrowano te wszystkie nowe elementy ze starymi formami, nowe instrumenty ze starymi instrumentami - mówił na antenie Dwójki Andrzej Szadejko, koncertujący organista, dyrygent, organizator życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka dawna barok Gdańsk Dwójka

Świąteczny repertuar muzyczny w renesansowej i barokowej Europie

Dawne kolędy, kołysanki, utwory pastoralne, opracowania słów kantyku "Magnificat", przypominanego w czasie Bożego Narodzenia, to repertuar bardzo atrakcyjny, po który sięgamy tylko raz w roku, zdecydowanie za rzadko. W audycji z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" słuchaliśmy go w najlepszych wykonaniach, poznając bogactwo i różnorodność muzycznego świętowania w renesansowej i barokowej Europie.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz święta barok Dwójka MUZYKA

"OFFbaroque" - od festiwalu "Dramma per Musica" do płyty

- Propozycja wyszła od festiwalu. Dotyczyła ona najpierw zrobienia koncertu z muzyką etno, ale wysunęłam pomysł angielskiego baroku połączonego z nowoczesną warstwą elektroniczną. Koncepcja bardzo się spodobała i tak już zostało - mówiła w "Poranku Dwójki" Kaja Mianowana, pomysłodawczyni projektu "OFFbaroque", którego zwieńczeniem jest wydana niedawno płyta pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  barok elektronika płyta Dwójka

Włoski i francuski. Dwa style w muzycznych zmaganiach

Dwa muzyczne style: włoski i francuski rywalizowały ze sobą w czasach określanych mianem muzycznego baroku, stanowiąc dla siebie przeciwwagę, wzajemnie się uzupełniając i współgrając ze sobą. Niekiedy w opozycji, niekiedy dopełniające się nawzajem w jednym i tym samym utworze. Koegzystowały, spierały się ze sobą, kolaborowały, ubiegając się o pierwszeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna barok Lilianna Stawarz

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Podróż do wieku przepychu i kosztowności z Aetas Baroca [ZOBACZ WIDEO]

Oczarowanie bogatą stylistyką muzyki dojrzałego baroku i chęć dzielenia się jej wyrafinowanym pięknem ze współczesną publicznością sprawiły, że w 2014 roku w Hadze powstał zespół Aetas Baroca. - Jako instrumentaliści pracujemy nad każdym elementem dzieła, podkreślając znaczenie muzyki baroku w jej retorycznym wymiarze - mówią członkowie grupy, która wystąpiła w cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  barok Miejscówka z Dwójką koncert

Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką barok MUZYKA koncert Dwójka Paweł Siwek