Polskie Radio
Section05
barok

Christina Pluhar: zawsze chciałam muzykować w większej grupie

- Już w młodości, grając na gitarze, sięgałam ciągle po muzykę Bacha albo Dowlanda. Pewną rolę odegrał też łut szczęścia. Pojechałam na kurs muzyki dawnej we Włoszech. W latach 80. takich kursów było mnóstwo, to była doskonała okazja na poznanie wykonawstwa historycznego. Nagle objawił się przede mną nowy świat, do tej pory nie miałam pojęcia o holenderskich zespołach zajmujących się dawną muzyką - mówiła w Dwójce Christina Pluhar, liderka zespołu L'Arpeggiata.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla barok Christina Pluhar Dwójka muzyka dawna

"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

"Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego sprawiają, że staje się on postacią powszechnie podziwianą - mówi o rzeźbiarzu Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Wrocław Dolny Śląsk Jakub Domoradzki barok muzeum rzeźba Muzeum Narodowe we Wrocławiu

"Miejscówka z Dwójką". Zbigniew Pilch: bardzo lubię sztukę transkrypcji

- Gdy odezwał się do mnie Jacek Hawryluk, muszę powiedzieć, że miałem trochę problem z wymyśleniem jakiegoś sensownego programu tego koncertu. Momentalnie przyszła mi do głowy "Ciaccona" Bacha, ale stwierdziłem, że to jednak za długi utwór na tę okazję. Poszperałem więc sobie po różnych pięknych kompozycjach i ostatecznie zacznę od mojej transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek, dyrygent i pedagog Zbigniew Pilch, który będzie gospodarzem wielkosobotniej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką skrzypce Dwójka Wielkanoc barok muzyka dawna

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

Topos miłości w muzyce baroku

- "Delirio amoroso" - uczucie gwałtowne, które może się rozpocząć tak mocno jak letnia burza albo wyłonić się z przyjaźni. Bez względu na szerokość geograficzną, język, kulturę - wszyscy pragniemy kochać. Dobra wiadomość jest taka, że miłość może przyjść w każdym wieku. I o tym właśnie będziemy mówić w najbliższej audycji - zaprasza na "Sprezzaturę według Lilianny Stawarz" prowadząca.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz barok miłość MUZYKA Dwójka

Flet traverso - delikatność, gracja i subtelność

Kiedy gra solo, wzrusza, dyskretnie wytyczając granice przestrzeni czasu, czyniąc go bardzo osobistym, nieokreślonym, niepoliczalnym. Zachwyca, gdy słuchamy jego brzmienia w zestawieniu z innymi instrumentami. Flet traverso – jeden z najbardziej zmysłowych i delikatnych instrumentów - był bohaterem audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz", w której poznawaliśmy jego historię i wybrany repertuar.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz flet barok Dwójka MUZYKA