X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

78. Konkurs Szopek. Najpiękniejsze krakowskie szopki nagrodzone

08.12.2020 09:00
W Muzeum Krakowa został rozstrzygnięty online 78. Konkurs Szopek; w tym roku wiele z nich nawiązuje symbolicznie do pandemii koronawirusa.
Audio
  • 78. Konkurs Szopek rozstrzygnięty - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pokaz krakowskich szopek
Pokaz krakowskich szopekWiola Wiaderek/shutterstock

Z 87 zgłoszonych prac nagrodzono ponad 40 w 10 kategoriach, w zależności od wielkości szopki i wieku jej autora. Po raz pierwszy w wieloletniej tradycji organizowania konkursu nie było tradycyjnego spotkania szopkarzy na Rynku Głównym oraz wspólnego rozdania nagród.

Zwyczaj budowania szopek i ich prezentacji narodził się w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Piękna krakowska tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

- Chociaż na tegoroczny konkurs dotarło mniej prac niż w ostatnich latach, cieszymy się że udało się nagrodzić twórców szopek - mówi Michał Niezabitowski - członek jury i dyrektor Muzeum Krakowa.  Sceny w szopkach krakowskich co roku nawiązują do bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie. W tym roku oczywiście nie mogło zabraknąć odniesień do pandemii – wyjaśnia kustosz  Małgorzata Niechaj.  

Krakowska szopka różni się od betlejemskiej. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz świętej rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są Lajkonik, smok wawelski, hejnalista i krakowiacy.

O wynikach tegorocznego konkursu poinformowano podczas transmisji online. Muzealnicy przygotowali tradycyjną wystawę szopek, jednak czekają na odmrożenie muzeów. Instytucje kultury będą nieczynne przynajmniej do 27 grudnia.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: konkurs tradycja Kraków