Redakcja Polska

78. Konkurs Szopek. Najpiękniejsze krakowskie szopki nagrodzone

08.12.2020 09:00
W Muzeum Krakowa został rozstrzygnięty online 78. Konkurs Szopek; w tym roku wiele z nich nawiązuje symbolicznie do pandemii koronawirusa.
Audio
  • 78. Konkurs Szopek rozstrzygnięty - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pokaz krakowskich szopek
Pokaz krakowskich szopekWiola Wiaderek/shutterstock

Z 87 zgłoszonych prac nagrodzono ponad 40 w 10 kategoriach, w zależności od wielkości szopki i wieku jej autora. Po raz pierwszy w wieloletniej tradycji organizowania konkursu nie było tradycyjnego spotkania szopkarzy na Rynku Głównym oraz wspólnego rozdania nagród.

Zwyczaj budowania szopek i ich prezentacji narodził się w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Piękna krakowska tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

- Chociaż na tegoroczny konkurs dotarło mniej prac niż w ostatnich latach, cieszymy się że udało się nagrodzić twórców szopek - mówi Michał Niezabitowski - członek jury i dyrektor Muzeum Krakowa.  Sceny w szopkach krakowskich co roku nawiązują do bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie. W tym roku oczywiście nie mogło zabraknąć odniesień do pandemii – wyjaśnia kustosz  Małgorzata Niechaj.  

Krakowska szopka różni się od betlejemskiej. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz świętej rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są Lajkonik, smok wawelski, hejnalista i krakowiacy.

O wynikach tegorocznego konkursu poinformowano podczas transmisji online. Muzealnicy przygotowali tradycyjną wystawę szopek, jednak czekają na odmrożenie muzeów. Instytucje kultury będą nieczynne przynajmniej do 27 grudnia.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: konkurs tradycja Kraków