X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Płyty Polskiego Radia z nagraniami z 1939 roku wpisane na Listę Krajową UNESCO

06.06.2021 10:30
Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Audio
  • Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneWikipedia: Mouagip - Based on the previous version of Madden (Public domain)

Archiwalne nagrania Polskiego Radia trafiły na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". To kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z materiałami dźwiękowymi z września 1939 roku. Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.

Płyty zawierają między innymi przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy. 

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach. Po wojnie utracono kontakty do miejsc i osób, u których depozyt z września 1939 roku był przechowywany, zatem uważano, że i on zaginął bezpowrotnie. Jednak po 40 latach część depozytu - licząca 93 płyty - została zwrócona do Polskiego Radia. Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii kraju, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Stefan Kruczkowski z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia wspomina, że z płytami zetknął się w 1979 roku. Wówczas jedną partię nagrań przyniósł do siedziby rozgłośni mężczyzna, który w mediach usłyszał apel historyka radia profesora Macieja Kwiatkowskiego. Profesor starał się odnaleźć zaginione płyty. Reżyser dźwięku dodaje, że druga partia płyt była zamurowana w ścianie willi w centrum Warszawy. Profesor Kwiatkowski, który w latach 1978-1979 szukał nagrań, dotarł do właścicielek willi. "I one mu - po długich negocjacjach - wydały te płyty" - mówi Stefan Kruczkowski. 

Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt, która przetrwała wojnę. Archiwum Polskiego Radia apeluje do słuchaczy z prośbą o zgłaszanie się z informacjami na temat losu tych nagrań.
Płyty zawierają, między innymi, przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy, czytane między innymi przez Jeremiego Przyborę.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: UNESCO Polskie Radio MUZYKA