X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego od 12 lipca

11.07.2021 14:51
Blisko 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu Chopinowskiego wystąpi w dniach 12-23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Koncerty finałowe Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Koncerty finałowe Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaWojciech Grzędziński/NIFC/mat. prom.

- Eliminacje do konkursu były sprawą absolutnie priorytetową - zaznaczyła Joanna Bokszczanin, kierownik Biura Konkursu Chopinowskiego w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

- Na to wydarzenie czekało już od ponad roku 163 pianistów z ponad 30 krajów. Jest to naprawdę duża grupa młodych ludzi i mamy poczucie, że naszym obowiązkiem jest wyłonienie jak najszybciej osiemdziesięciu uczestników konkursu głównego, który – mamy nadzieję – odbędzie się w październiku -zaznaczyła.

Okazało się, jak mówi Joanna Bokszczanin, że zdecydowana większość pianistów gotowa jest, pomimo rozmaitych restrykcji, przyjechać do Warszawy w lipcu, po to, aby zaprezentować się na żywo przed jurorami i - miejmy nadzieję - również przed publicznością. Z liczby 163 pianistów tylko sześciu odwołało swój udział w eliminacjach.

Tradycyjne przesłuchania "na żywo"

Wszyscy jurorzy Konkursu Chopinowskiego doskonale znają formułę przesłuchań online. Na takie rozwiązanie, w fazie eliminacyjnej, decyduje się w tym roku wielu organizatorów, takich znaczących wydarzeń, jak Konkurs Królowej Elżbiety w Brukseli, Rubinsteina w Tel Awiwie, czy Konkurs w Leeds.

- Większość jurorów Konkursu Chopinowskiego preferuje jednak tradycyjny sposób oceniania, oparty na przesłuchaniach na żywo. Po długich, wielostronnych konsultacjach i analizie sytuacji odrzuciliśmy formułę przesłuchań online - zaznacza Bokszczanin. - Proszę pamiętać, że fazę opartą na ewaluacji nagrań wideo mamy już za sobą - dodaje.

Nie jest to jednak doskonała forma prezentacji i jak zdradza Kierownik Biura Konkursu, w przyszłości planuje się odejście od tego rodzaju formy nagrań. - Dzięki kontaktom z uczestnikami wiemy, że większość z nich negatywnie odbiera granie tylko do kamery. To bardzo trudne doświadczenie dla młodych artystów, które nie daje im szansy pełnego zaprezentowania swoich możliwości - mówi Bokszczanin.

Eliminacje z publicznością

Występy pianistów podczas eliminacji – jak zapewniają organizatorzy - mają się odbywać z udziałem publiczności.

Obecność publiczności na Konkursie Chopinowskim jest bardzo istotna – podkreśla Bokszczanin. - To słuchacze w znacznej mierze tworzą atmosferę konkursu, uskrzydlają pianistów, a Warszawę zmieniają na kilka tygodni w światową stolicę muzyki. Na Konkurs Chopinowski, przeżywany w Filharmonii Narodowej, czekają na całym świecie tysiące szczęśliwych posiadaczy biletów. Czekają też miliony miłośników Chopina, którzy zmagania konkursowe śledzić będą za pośrednictwem mediów - wyjaśnia.

Organizatorzy eliminacji starają się monitorować wszelkie ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy Polską a krajami reprezentowanymi przez uczestników eliminacji. - Pracujemy oczywiście ze świadomością, że to stan na dziś i że wszystko się ciągle zmienia. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać - zauważa Bokszczanin.

I dodaje: "zamierzamy wdrożyć wszelkie możliwe procedury, które powinny zminimalizować ryzyko zakażenia i nad którymi w chwili obecnej pracujemy, zresztą nie tylko z myślą o jurorach, ale również o uczestnikach eliminacji i publiczności".

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego odbywać się będą od 12 do 23 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwać będzie od 2 października do 23 października 2021 r.


PAP/dad