Redakcja Polska

39. Łemkowska Watra. Największy kulturalny projekt środowisk łemkowskich na świecie

16.07.2021 17:26
Łemkowska Watra w miejscowości Zdynia w ciągu blisko czterdziestu lat istnienia zdołała zbudować w Polsce i na świecie swoją własną markę jako największego kulturalnego projektu środowisk społeczności łemkowskich na całym świecie.
Audio
  • 39. Łemkowska Watra w Zdyni. Relacja Andrzeja Rybałta [posłuchaj]
39. edycja  Łemkowskiej Watry w Zdyni
39. edycja Łemkowskiej Watry w ZdyniFoto: Andrzej Rybałt

Otwartość organizatorów, ich zdolność prowadzenia dialogu z kulturą innych środowisk mniejszości narodowych i etnicznych, a także umiejętność przygotowania atrakcyjnej propozycji kulturalnej dla Polaków zainteresowanych osiągnięciami współobywateli innej narodowości, czy grupy etnicznej, pozwoliło organizacjom łemkowskim skutecznie promować wiele wymiarów swojej kultury duchowej i materialnej.

Problemy pandemicznego globalnego świata – Covid 19 musieli rozwiązać również organizatorzy 39 Łemkowskiej Watry. W ubiegłym roku, na skutek pandemicznych ograniczeń, Łemkowska Watra nie mogła się odbyć. W bieżącym roku ilość uczestników musiała być ograniczona, a bilety można było nabyć tylko za pomocą internetu. Pomimo szeregu obiektywnych problemów organizatorzy Łemkowskiej Watry przygotowali ofertę na bardzo wysokim poziomie dla różnych estetycznych gustów gości.


39. edycja  Łemkowskiej Watry w Zdyni    Foto: Andrzej Rybałt 39. edycja Łemkowskiej Watry w Zdyni   Foto: Andrzej Rybałt

Już w piątek na głównym koncercie imprezy miłośnicy muzyki folkowej mieli możliwość usłyszeć m. in. utwory zespołów HYLLA  z Legnicy oraz HRDZA z Preszowa, która przybyła ze Słowacji. Formacja HYLLA w swojej twórczości łączy muzykę elektroniczną z etnicznymi motywami zaczerpniętymi ze źródeł przodków. W ostatnich latach w Polce i Europie taki styl aranżacji utworów muzycznych stał się bardzo popularny, a w Polsce taką muzykę nazwano ,,muzyką źródeł’’. Zespół muzyki alternatywnej DAGADANA – również gość na scenie Łemkowskiej Watry, już kilkanaście lat przy pomocy różnych rodzajów muzyki: jazz, muzyka elektroniczna oraz ,,muzyka świata’’ łączy elementy muzyki polskiej i ukraińskiej.

Scena Łemkowskiej Watry pozostaje, jak zawsze, otwarta dla gości z Ukrainy. Tym razem uczestnicy imprezy mieli sposobność podziwiania wokalnych możliwość gwiazdy z Ukrainy – Chrystyny Solowij. Artystka sama o swojej twórczości  mówi, że jej muzyczną estetykę sformułowały łemkowskie korzenie.


39. edycja  Łemkowskiej Watry w Zdyni    Foto: Andrzej Rybałt 39. edycja Łemkowskiej Watry w Zdyni    Foto: Andrzej Rybałt

Organizatorzy Łemkowskiej Watry zadbali również o pragnienia miłośników debat oraz literatury i zaproponowali gościom program: ,,Przestrzeń Słowa’’.

,,Polanim. Z Polski do Izraela’’ – to książka Karoliny Przewrockiej-Adert o Żydach, którzy w różnych uwarunkowaniach historycznych opuścili terytorium Polski, ale nadal odczuwają do miejsc swoich przodków sentyment. Pojęcie Polanim  identyfikuje takie osoby w Izraelu.

Autor - Tomasz Grzywaczewski w ramach projektu ,,Przestrzeń Słowa’’ przedstawił książkę: ,,Wymazana Granica. Śladami II Rzeczpospolitej’’. Jak napisali inicjatorzy debat: <<Wymazana granica>> to niejednokrotnie trudny temat nie tylko w stosunkach międzyludzkich, ale wręcz międzynarodowych’’.

,,U nas każdy jest prorokiem’’ – książka napisana przez Bartosza Panka pozwoli czytelnikowi poznać spuściznę kulturalną pozostawioną w Polsce przez Tatarów.

Łemkowska Watra zawsze pamięta o dzieciach. Tym razem zaproponowano konkurs ,,Łemkowszczyzna okiem dziecka’’, w ramach którego następcy deportowanych na skutek Akcji ,,Wisła’’ Łemków mieli możliwość przedstawienia swojego wyobrażenia spuścizny przodków.


Andrzej Rybałt/PRdZ