Polskie Radio
Section05
Łemkowie

Od Olzy do Sanu. Ludzie Gór: Łemkowie

Łemkowie to najbardziej najbardziej wysunięta na zachód grupa Górali Ruskich. Granice Łemkowszczyzny wyznaczają: rzeka Poprad na zachodzie, na wschodzie zlewisko Osławy i Wisłoka, na południu - granica Polski (choć spory obszar znajduje się także na Słowacji). Do 1947 tereny te Łemkowie zamieszkiwali zwartą grupą. Rozbiły ją lata powojenne. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wieś góralska muzyka góry Łemkowie

Młode pokolenie pochyla się nad korzeniami

W „Kiermaszu pod kogutkiem” mówimy o jednym z tegorocznych laureatów Nagrody imienia Oskara Kolberga – Zespole Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa na Dolnym Śląsku. O obecnym stanie muzyki tradycyjnej w jego kraju rozmawiamy z białoruskim dudziarzem Dzianisem Suchim, Amelia Pietroczuk – jedna z laureatek konkursu „Stara Tradycja” opowiada o pieśniach swoich korzeni.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja Białoruś Ukraina Łemkowie Podlasie muzyka ludowa Mariana Kril

Literacko-plastyczna opowieść o Łemkowszczyźnie

- Całe to piękno i miłość do Beskidu nie mieściło mi się już w głowie i w sercu. Pomyślałam, że muszę zrobić miejsce na nowe zachwyty; spisać już to wszystko, co kłębi mi się w głowie. Ta książka jest więc po części opisem moich przygód w Beskidzie - mówiła w Dwójce Maria Strzelecka, artystka, autorka książki "Beskid bez kitu. Zima".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka beskidy góry Aldona Łaniewska-Wołłk literatura KULTURA Łemkowie

Kolędnicy (u)znani i nie(u)znani

W „Kiermaszu pod kogutkiem” poznaliśmy grupy kolędnicze takie jak: Żywa szopka z Lubomierza (Górale Zagórzańscy), kolędujący z turoniem z Trzebuni (Kliszczacy), grupa herodowa z Cielętnik (pow. częstochowski). Interpretacja tradycji niektórych z nich nie wszystkim przypadła do gustu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa folklor folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma kolędy podkarpackie Łemkowie Bojkowie

Święta na wschodzie

Wierni kościołów wschodnich w  2. Dzień Świąt wspominają Bogurodzicę i św. Józefa. To także czas kolędowania i odwiedzania bliskich. Na Nadsaniu i Łemkowszczyźnie wciąż żywa jest tradycja kolędnicza i właśnie tego dnia oczekuje się ich przyjścia! Właśnie o tradycjach kolędniczych w okolicach Przemyśla i na łemkowskich wsiach opowiedzieli Marianie Kril: Maria Tucka, Grzegorz Suchanicz, Michał Prytuła.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa podkarpackie kolędy prawosławie Łemkowie

Łemko czyli "swój"

„W rodzinie zawsze mówiło się o «naszych świętach», «naszym języku», «naszej wsi». Nie nazywało się tego: «ukraińskie», «łemkowskie». Stosowało się pojęcie «nasze»”. W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" spotkaliśmy się ze światem Łemków. Jest to grupa etniczna górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Po stronie polskiej to Beskid Niski, częściowo Beskid Sądecki i Bieszczady, a po stronie słowackiej tereny aż do Tatr.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Łemkowie