Polskie Radio
Section05
Łemkowie

Łemko czyli "swój"

„W rodzinie zawsze mówiło się o «naszych świętach», «naszym języku», «naszej wsi». Nie nazywało się tego: «ukraińskie», «łemkowskie». Stosowało się pojęcie «nasze»”. W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" spotkaliśmy się ze światem Łemków. Jest to grupa etniczna górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Po stronie polskiej to Beskid Niski, częściowo Beskid Sądecki i Bieszczady, a po stronie słowackiej tereny aż do Tatr.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Łemkowie

Z miłości do pieśni

W “Kiermaszu pod kogutkiem” poznaliśmy zespół “Licwiny” (Ліцвіны) z Białorusi. W tym roku grupa świętuję 30-lecie swojej działalności. Można śmiało powiedzieć, że “Licwiny” położyli potężne podwaliny pod propagowanie rodzimego folkloru, dawno przed tym, zanim stało się to modne. Gośćmi audycji byli założyciele zespołu: Uładzimir Berberau i Natalia Matylickaja.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Mariana Kril Łemkowie Białoruś

Igor Herbut o tożsamości, muzyce i miłości

- Jestem Łemkiem, zawsze byłem i zawsze będę. Musimy wiedzieć skąd jesteśmy, skąd przyszliśmy, bo inaczej nie będziemy wiedzieli, gdzie zmierzamy. Sam LemOn to nie cytryna. "Lem" po łemkowsku znaczy "tylko", a "on" to "włącz", więc "tylko włącz". O to mi chodzi, żeby człowiek w biegu i podążaniu za różnymi rzeczami mógł znaleźć dla siebie czas, oddech - opowiada wokalista grupy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Igor Herbut Michał Olszański LemON historia Polski Akcja "Wisła" MUZYKA Łemkowie