X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premiera albumu Polskiego Radia o kardynale Stefanie Wyszyńskim

27.08.2021 16:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny” ukazało się z okazji uroczystości beatyfikacyjnych Prymasa Tysiąclecia oraz matki Elżbiety Róży Czackiej
Audio
  • Premiera albumu Polskiego Radia o kardynale Stefanie Wyszyńskim - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Album Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny
Album "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny” Foto: Polskie Radio

"To wyjątkowy album na tę wyjątkową duchową uroczystość. To jest wydawnictwo, które może być takim przygotowaniem, refleksją i szczególnym poznaniem dzieła kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej” - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Twórcy wydawnictwa sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Instytutu Prymasowskiego, Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa. Słuchacze dzięki archiwalnym nagraniom poznają, między innymi, motywy trudnych decyzji Prymasa Tysiąclecia.
"Kierowałam się wyjaśnieniem tej zasadniczej idei kardynała Wyszyńskiego, że Kościół nie wybiera sobie ustroju, w którym przychodzi mu działać” - mówi pomysłodawczyni i autorka albumu Elżbieta Staniszewska z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

W formie trwającego blisko półtorej godziny reportażu dokumentalnego przedstawione zostały najważniejsze dla Kościoła i kraju wydarzenia, których Prymas był świadkiem i uczestnikiem, a także chwile z jego życia o charakterze bardziej prywatnym, nieoficjalnym. Przewodnikiem po albumie jest sam kardynał Stefan Wyszyński, którego mamy okazję poznać nie tylko jako duszpasterza narodu, męża stanu ale i ujmującego gospodarza arcybiskupiego domu.

Na płytach zawarte zostały także wspomnienia licznych współpracowników prymasa Wyszyńskiego, a także wypowiedzi papieży Pawła VI i Jana Pawła II. Fragmenty wspomnień i zapisków kardynała Stefana Wyszyńskiego czyta aktor Krzysztof Wakuliński.

Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczymi "Dzieła Lasek” i założycielce Towarzystwa opieki nad Ociemniałymi, z którą jeszcze jako ksiądz profesor Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961, już jako kardynał i prymas.

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września 2021 roku. Podczas tej samej uroczystości zostanie również beatyfikowana Elżbieta Róża Czacka.

IAR/ep