X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Warmii i Mazur otrzymało i pozyskało blisko tysiąc eksponatów

16.01.2022 16:30
Blisko tysiąc eksponatów otrzymało od darczyńców lub pozyskało w minionym roku Muzeum Warmii i Mazur. Najciekawsze z tych obiektów są prezentowane od niedzieli w olsztyńskim zamku.
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej w OlsztynieShutterstock/piotrbb

Jak poinformowała zastępca dyrektora olsztyńskiego muzeum dr Kinga Raińska, w sumie otrzymano, pozyskano lub kupiono prawie 1 tys. obiektów, z czego 815 pozycji inwentarzowych stanowią dary.

"Był to dla nas naprawdę bardzo korzystny rok, szczególnie dla działu sztuki współczesnej, który wzbogacił się o ponad 500 obiektów, w tym plakaty reklamowe autorstwa Alfreda Hałasy, a także 128 obrazów Hieronima Skurpskiego oraz jego szkicowniki, które trafiły do zbiorów naszej biblioteki" - powiedziała.

Jak zauważyła, darczyńcy przekazują często przedmioty, które mają dla nich wartość sentymentalną, a jednocześnie stanowią ważne pamiątki dziejów regionu.

Przykładem jest przekazany dla Domu "Gazety Olsztyńskiej" album fotograficzny i zdjęcia dokumentujące działalność Wojciecha Gromadeckiego, który w latach 1931-1934 był nauczycielem szkoły polskiej w Brąswałdzie, a następnie – do października 1938 r. – w Olsztynie. Te często unikatowe i dotąd niepublikowane zdjęcia stanowią wyjątkowy zapis działalności polskich szkół na Warmii.

Jak co roku, ważną część nabytków stanowią zabytki archeologiczne, przekazane przez osoby prywatne i instytucje. Wśród najstarszych jest krzemienny grot strzały do łuku z drugiej połowy III tys. p.n.e., znaleziony w Bartągu. Jest też unikalne naczynie gliniane odkryte podczas badań wykopaliskowych na obwodnicy Olsztyna, datowane na schyłek III – początek II tys. p.n.e.

Ze średniowiecza pochodzą zabytki wyorane z pola w okolicach Bartoszyc: masywne żeleźce topora (ok. XIII-XV w.), które służyło do pracy w drewnie, oraz doskonale zachowany kord, tj. jednosieczna, długa broń biała z XV w.

Do zbiorów muzeum przekazano też część tzw. "skarbu von Finckensteinów", czyli ukrytych w 1945 r. rodzinnych pamiątek pruskiego rodu hrabiów Finckensteinów, dawnych właścicieli dworu w Gubławkach. Zakopane w blaszanych bańkach przedmioty zostały odkryte przypadkowo w 2017 r. nad Jeziorakiem.

Są to m.in. notesy z osobistymi zapiskami Hansa-Joachima von Finckensteina z I wojny światowej, radzieckie notatki wykonane w majątku po zajęciu go przez Armię Czerwoną, a także przedmioty osobiste, w tym odznaczenia i odznaki, portfel i spinki.

Wystawa muzealnych nabytków z 2021 r. będzie dostępna dla zwiedzających do 27 lutego.


PAP/ho