Polskie Radio
Section05
zamek

"W każdym zakątku Polski odnajdziemy historie mrożące krew w żyłach"

- Wydaje mi się, że legendy są na tyle równomiernie rozłożone, że trudno byłoby wskazać jeden konkretny region, gdyż wszędzie odnajdziemy coś mrożącego krew w żyłach. Duchy, zjawy, zmory, upiory, wampiry, wilkołaki to były istoty, które towarzyszyły ludziom wszędzie - mówił w radiowej Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, pisarz, etnolog, historyk i krajoznawca.
Zobacz więcej na temat:  legendy Zamek Czocha zamek Monika Zając Dwójka

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA król zamek FILM

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wakacje 2021 zabytki zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop wypoczynek magazyn wakacyjny

Wieliczka. Na Zamku Żupnym odkryto polichromie z czasów Wazów

Podczas remontu królewskiego Zamku Żupnego w Wieliczce, odnaleziono liczne polichromie, których powstanie można datować nawet na XVII wiek. Wśród nich znajduje się m.in. herb Wazów. - To dla nas duże zaskoczenie - powiedział Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Dodał także, że malowidła są elementami oryginalnego wystroju tego miejsca.  
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka zamek odkrycia i ciekawostki NAUKA archeologia

Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Poznaniu

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Antonio Gaudi architektura artysta SZTUKA Poznań wielkopolskie zamek Barcelona budowle Hiszpania

Joanna – Kopciuszek ze Śląska. Reportaż [POSŁUCHAJ]

W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem, znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek, bohaterki reportażu Magdy Skawińskiej "Niebajka o śląskim Kopciuszku".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skawińska zamek Śląsk zabytki

Na motocyklu Szlakiem Orlich Gniazd. Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej

W którą stronę podążali ich budowniczowie: z Wawelu ku Częstochowie, czy z Częstochowy w stronę Wawelu? Gdzie wznoszą się bliźniacze zamki i co je łączy? Która baszta zamku w Olsztynie spowita jest mroczniejszą historią? I wreszcie, które miejsce na Szlaku Orlich Gniazd jest najpiękniejsze? Patryk Kuniszewicz przemierzał Jurę Krakowsko-Częstochowską w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Roman Czejarek Patryk Kuniszewicz Olsztyn zamek

Pełen magii i tajemniczości Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (woj. świętokrzyskie) to imponująca bryła dawnego palazzo in fortezza, czyli pałacu charakteryzującego się cechami obronnymi. W audycji "Jedyne takie miejsce" opowiedzieliśmy o historii zamku, trasach zwiedzania zarówno tych dziennych jak i nocnych, filmach realizowanych w tym miejscu, warsztatach szkolnych i pokazach rycerskich.
Zobacz więcej na temat:  świętokrzyskie zamek zabytki historia Polski Sława Bieńczycka

Kopciuszek ze Śląska

W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zamek Śląsk HISTORIA Anna Popek kobieta Trójka