Redakcja Polska

Minister Piotr Gliński: w Rosji jest kilkaset dzieł sztuki, należących do Polski

25.03.2023 17:18
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że według polskich ustaleń na terenie Rosji jest kilkaset dzieł sztuki, które powinny wrócić do naszego kraju.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiŹródło: Twitter/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego @kultura_gov_pl

Podczas spotkania z wyborcami w Łodzi wicepremier mówił, że Polska złożyła w Rosji w sumie 20 wniosków restytucyjnych, dotyczących kilkuset dzieł sztuki. Jak jednak zastrzegł, Rosjanie na te wnioski zazwyczaj nie odpowiadają albo powołują się na wewnętrzne przepisy. Minister podkreślił, że jest to łamanie prawa międzynarodowego.

W piątek poinformowano, że 26 grafik z kolekcji gdańskiego kupca, kolekcjonera i bibliofila Jacoba Kabruna, które figurowały w bazie strat wojennych, trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Piotr Gliński mówił, że według wcześniejszych ustaleń, grafiki miały być gdzieś w Rosji, ale ostatecznie okazało się, że posiadaczem ich jest Piotr Molenda, który zgodził się zwrócić je państwu.

Kolekcja Jacoba Kabruna stanowi obecnie najcenniejszą część zbiorów Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zbiór rycin, przechowywany w dawnym domu Kabruna, obejmował prace czołowych artystów szkół niderlandzkiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej, zarówno dawnych mistrzów, jak i twórców współczesnych kolekcjonerowi.

IAR/dad