Redakcja Polska

Hejnał mariacki. Najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa

16.04.2024 10:08
16 kwietnia 1927 roku Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe hejnał wprost z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Od tego czasu rozbrzmiewa on już na całą Polskę i poza jej granice.
Trębacz na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie gra hejnał.
Trębacz na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie gra hejnał.Shuttrstock/paparazzza

O początkach hejnału z wieży mariackiej w Krakowie nie wiemy nic. Nie wiadomo, kto skomponował melodię hejnału, gdzie się to stało, w którym roku, a nawet w którym wieku.


Posłuchaj
04:11 sygnał czasu hejnał 27.04.mp3 Sygnał czasu oraz hejnał z wieży mariackiej nadany w Programie 1 Polskiego Radia w południe 27 kwietnia 2023 roku

 

Możemy się tylko domyślać, że jego kompozytor był mieszkańcem Krakowa. Jeśli chodzi o czas powstania, to wiadomo tyle, że melodia hejnału jest bardzo stara, jeszcze średniowieczna, grano ją w Krakowie niemal od zawsze.

W rachunkach miasta Krakowa z 1392 roku znaleźć można wydatek ośmiu groszy tygodniowo na strażnika na wieży mariackiej z dodatkiem pół grosza na trębaczy. Wieża mariacka oznacza tu wyższą z dwóch wież kościoła Najświętszej Maryi Panny, tę uwieńczoną koroną. Określano ją w aktach miejskich jako turris excubiarum - wieżę straży, budzielną lub jeszcze krócej hejnalicę.

Świt, jutrzenka, pobudka

Słowo hejnał pochodzi z języka węgierskiego i oznacza świt, jutrzenkę, pobudkę.

Dawniej zadaniem strażników było granie hejnału o świcie i drugi raz o zmroku dla wskazania pachołkom grodzkim pory otwarcia i zamknięcia bram miasta. Oprócz tego strażnik trąbił na alarm w wypadku pożaru oraz w czasie wojny, gdy nieprzyjaciel podchodził pod mury Krakowa. Dopiero w późniejszych czasach nastał zwyczaj grania hejnału co godzinę na cztery strony świata.


Posłuchaj
02:24 hejnał mariacki___pz 10690.mp3 "Historia hejnału mariackiego oraz legenda z nim związana", gościem audycji Polskiego Radia był prof. Wiktor Zin.

 

Z hejnałem wiąże się legenda. Podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku, kiedy wojska Batu-chana podeszły pod Kraków, czujny trębacz zaalarmował hejnałem załogę. Miasto zdołało obronić się przed najazdem, ale strażnik w chwili gdy grał hejnał, został trafiony strzałą tatarską i nie dokończył melodii. Od tamtej pory, na pamiątkę tego wydarzenia hejnał urywa się.


IAR/Polskie Radio/dad