Redakcja Polska

Kontynuowane są prace przy digitalizacji zasobów paryskiej „Kultury”

22.02.2020 09:00
Biblioteka Narodowa w Warszawie i Stowarzyszenie Instytutu Literackiego „Kultura” współpracują przy cyfryzacji zbiorów z Maisons-Laffitte
Audio
Dyr. Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski
Dyr. Biblioteki Narodowej dr Tomasz MakowskiFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Trwają prace nad zdigitalizowaniem zbiorów paryskiej „Kultury”. W ubiegłym tygodniu dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej spotkał się z Anną Bernhardt, prezes Stowarzyszenia Instytutu Literackiego „Kultura” z Maisons-Laffitte we Francji. Celem spotkania było omówienie kontynuacji współpracy pomiędzy instytucjami. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało BN promesę na finansowanie digitalizacji w 2020 roku.

Biblioteka Narodowa i Stowarzyszenie pierwszą umowę o współpracy w zakresie inwentaryzacji zasobu podpisały w 2008 r. Od 2016 roku, po zakończeniu poprzedniego projektu, realizują sześcioletni projekt pn. Digitalizacja Archiwum Instytutu Literackiego „Kultura” finansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego efektem jest wykonanie cyfrowych reprodukcji dokumentów, listów i fotografii zebranych w zbiorach Instytutu wraz z włączeniem ich opisów bibliograficznych do katalogu Biblioteki Narodowej.

Dotychczas przygotowano do digitalizacji około 2000 teczek z materiałami rękopiśmiennymi oraz sporządzono około 400 tys. skanów. Zgromadzony w Instytucie materiał to przede wszystkim maszynopisy i rękopisy, liczne kopie maszynowe oraz kserokopie, a także komputeropisy i wydrukowane e-maile. Ogromną część stanowi korespondencja Jerzego Giedroycia oraz jego współpracowników. Pewną część zasobu stanowią wycinki prasowe i ich kopie oraz druki ulotne Zbiór uzupełniają fotografie i materiały ikonograficzne utrwalone na innych nośnikach oraz nieliczne nagrania dźwiękowe i filmowe.

Zgromadzone w Instytucie materiały dokumentują blisko 65 lat funkcjonowania unikatowego na skalę światową środowiska niepodległościowego i kulturalnego, co potwierdziło UNESCO wpisując zbiory Instytutu na listę „Pamięć świata”. Digitalizacja archiwum nie tylko będzie ich wieczystym zabezpieczeniem, ale również pozwoli szerokiemu gronu badaczy zainteresowanych tematem na dostęp do dokumentów istotnych dla polskiej kultury.

Z dr Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej rozmawia Ewa Plisiecka.