Polskie Radio
Section05
cyfryzacja

Kamerka samochodowa – wsparcie czy zagrożenie?

Kamerka samochodowa jest coraz popularniejszym gadżetem samochodowym. Dzięki nagraniom z dróg możemy udowodnić swoją niewinność w przypadku np. potencjalnej stłuczki. Czy jednak jest to gadżet, który ma same zalety? W niektórych sytuacjach może zdecydowanie bardziej zaszkodzić, niż pomóc!
Zobacz więcej na temat:  gadżet gadżety technologie cyfryzacja motoryzacja samochody podróże bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA społeczeństwo prawo wypadek

"Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe

W archiwum cyfrowym Instytutu Pileckiego znajduje się przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki historia Polski społeczeństwo Instytut Pileckiego cyfryzacja

Wiceminister Tomanek: pomoc państwa dla przedsiębiorców to zobowiązanie finansowe dla całego społeczeństwa

Wsparcie dla gmin górskich, potrzeba bezpiecznego, ale jak najszybszego otwierania gospodarki, aby ograniczać obciążanie - niezbędnym dziś, ale jednak długiem - wszystkich Polaków oraz perspektywy polityki przemysłowej kraju na kolejne kilkanaście i więcej lat to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" z udziałem wiceministra rozwoju, pracy i technologii Roberta Tomanka.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 inwestycje badania innowacyjna gospodarka cyfryzacja tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Cyfryzacja Polaków idzie naprzód. Już prawie 9 mln osób posiada profil zaufany

W 2020 r. średnio każdego dnia ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany, a do urzędów dziennie trafiało niemal cztery tysiące elektronicznych pism ogólnych. Już miliony spraw można załatwić w urzędach bez wychodzenia z domu - korzystając z internetu. Od zgłoszenia urodzenia dziecka, spraw meldunkowych czy obejmujących dowody osobiste.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja internet

Prof. Zbigniew Krysiak: neoliberalna ekonomia przestaje działać

- Rządy tworzą duże inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, których nie jest w stanie podjąć nawet bardzo duży podmiot, korporacja. Dziś jest na świecie deficyt inwestycji wychodzących z inspiracji rządów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA epidemia Koronawirus w Polsce GOSPODARKA cyfryzacja COVID-19 Antoni Trzmiel

"Jest możliwość, by stanąć w szranki". Ekspert o gospodarce europejskiej po pandemii

- W Polsce, podejmując konkretne decyzje na poszczególnych etapach pandemii, wygenerowaliśmy ujemną dynamikę PKB, ale na tle innych państw nie jest źle. Są kraje, gdzie spadki w jednym tylko kwartale sięgały 10 proc. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA epidemia Koronawirus w Polsce GOSPODARKA cyfryzacja COVID-19 Antoni Trzmiel

Prof. Elżbieta Mączyńska: pandemia wymusiła cyfryzację gospodarki

- W Polsce bardzo przyśpieszył proces cyfryzacji i unowocześnienia gospodarki, a my, jako kraj, cierpieliśmy na pewnego rodzaju analfabetyzm cyfrowy. Pandemia koronawirusa wymusiła, nawet wśród sceptycznych osób i przedsiębiorstw, ich zastosowanie, i to jest bardzo dobre - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Łukasz Sobolewski epidemia Koronawirus w Polsce Elżbieta Mączyńska GOSPODARKA cyfryzacja COVID-19

Cyfryzacja jest wielką nadzieją gospodarki Unii Europejskiej

-Nigdy w historii Unii Europejskiej nie odnotowano, aby aż 20 proc. środków z jakiegoś wspólnego funduszu, było przeznaczone na cyfryzację gospodarek krajów członkowskich. A tak będzie w przypadku unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii - powiedział Krzysztof Szubert pełnomocnik premiera ds. europejskiej polityki cyfrowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja Unia Europejska OZE

Eksperci: Polska wiele skorzystała na unijnych funduszach, ale największe korzyści ze wspólnego rynku odnoszą Niemcy

Jesteśmy jednym z głównych beneficjentów europejskich funduszy. W ciągu 16 lat dostaliśmy ponad bilion zł na współfinansowanie projektów infrastrukturalnych. Oczywiście są też korzyści dla Polski ze wspólnego, unijnego rynku, ale jego największym  beneficjentem jest gospodarka niemiecka – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Według dr. Artura Bartoszewicza (SGH) nadzieją jest coraz większe zrozumienie, że zapowiedź weta to zwykły mechanizm prowadzący ostatecznie do porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja zdalne nauczanie Koronawirus w Polsce fundusze europejskie