Polskie Radio
Section05
cyfryzacja

Cyfryzacja priorytetem rządu. Premier zapowiada większy budżet na bezpieczeństwo

"Wojna, jaką rosyjski agresor wypowiedział Ukrainie, ma wymiar nie tylko bezpośrednich, krwawych działań zbrojnych, ale także bezwzględnej wojny informacyjnej prowadzonej w sieci i bardzo groźnych cyberataków" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników konferencji "Kompetencje przyszłości" poświęconej rozwojowi polskiej cyfryzacji. "Na cyberbezpieczeństwie nie można oszczędzać, dlatego w tym roku przeznaczymy na ten obszar 800 mln zł więcej niż w roku ubiegłym" - zadeklarował szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki cyfryzacja nowe technologie społeczeństwo infografika

KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja dzieła sztuki Jakub Kukla Dwójka Biblioteka Narodowa Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA

Oto najpopularniejsze oszustwa internetowe w sieci. Jak się przed nimi ochronić?

Czy otrzymałeś kiedyś mail o rzekomym spadku, który czeka na Ciebie gdzieś za granicą? A może jakiś bogaty więzień polityczny obiecał Ci majątek? W obu przypadkach wystarczy tylko, żebyś uiścił drobną kwotę na cele operacyjne. Są to przykłady tzw. "nigeryjskiego przekrętu", oszustwa znanego od stuleci, wcześniej stosowanego listownie, obecnie za pośrednictwem internetu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszustwa internet cyberprzestępczość wyłudzenia cyfryzacja bezpieczeństwo danych POLSKA społeczeństwo

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje projekt digitalizacji i udostępniania cyfrowych dóbr kultury

Zeskanowanie i udostępnienie ponad 1,3 mln dokumentów dot. dziedzictwa kulturowego będzie efektem realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa projektu digitalizacji i udostępniania cyfrowych dóbr kultury. Już ponad 700 tys. dokumentów z tego zbioru znajduje się na portalu zabytek.pl.  
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin digitalizacja zabytki cyfryzacja ewidencja HISTORIA

"Bony na cyfryzację" dla kilkuset przedsiębiorców. PARP ogłosił wyniki konkursu

Aż 696 projektów zostało rekomendowanych do dofinansowania w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Bony na cyfryzację". Każdy z nich może otrzymać średnio po 215 tys. zł. Najwięcej inicjatyw pochodziło z województwa mazowieckiego, a najmniej z opolskiego. Wszystkie projekty dotyczyły rozwiązań związanych z cyfryzacją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja biznesu cyfryzacja innowacje PARP firma konkurs

Fiskus jeszcze bardziej online. KAS: automatyzacja procesów to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS. Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja e-administracja online Krajowa Administracja Skarbowa

W Warszawie wystartował pilotażowy program skanowania dróg

- Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczyna pilotaż mobilnego skanowania dróg. Nowością jest to, że docelowo samochody pogotowia drogowego samodzielnie będą wykonywać pomiary. Pod koniec roku będzie wiadomo, czy pilotaż się udał i czy wchodzimy w ten program, czy być może nie - powiedziała wicedyrektor ZDM Karolina Gałecka.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja samochód cyfryzacja POLSKA GOSPODARKA Warszawa regiony nowe technologie drogi Radio kierowców radio kierowców online polskie radio kierowców online Polskie Radio Kierowców

Sprawdź swój odbiornik telewizyjny. W części kraju od poniedziałku zmiana standardu nadawania sygnału TV

W pięciu regionach kraju od poniedziałku nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. "Telewidzów czeka lepsza jakość obrazu i dźwięku, ale do odbioru sygnału trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny" - informuje Związek Cyfrowa Polska i przypomina o możliwości skorzystania z 250 zł rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja telewizja telewizor