Redakcja Polska

Odzyskany obraz Jacka Malczewskiego trafił do Muzeum Narodowego

22.06.2020 15:00
Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" został uroczyście przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. To dzieło z wczesnego okresu twórczości artysty odzyskano po blisko 80 latach.
Audio
  • Odzyskany obraz Malczewskiego trafił do MN - relacja Ewy Plisieckiej
Obraz Jacka Malczewskiego trafił do Muzeum Narodowego
Obraz Jacka Malczewskiego trafił do Muzeum NarodowegoFoto: PAP/Andrzej Lange

Jest to kolejna polska strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem. Obraz powrócił do muzeum  dzięki staraniom MKiDN, polskich muzealników oraz dotychczasowego właściciela. Dzieło jesienią ubiegłego roku pojawiło się w jednym z londyńskich domów aukcyjnych - powiedziała podczas uroczystego przekazania obrazu kurator Galerii Sztuki XIX wieku Agnieszka Rosales Rodríguez.

Obraz "Przy fortepianie" uzupełni kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego znajdującą się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to pierwszy odzyskany obraz tego artysty. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal poszukuje ponad 70 obrazów autorstwa Jacka Malczewskiego będących polskimi stratami wojennymi. Najbardziej znane to: "Autoportret" , "Portret Juliusza Hermana i dr Brzezińskiego", czy "Portret Xawerego Branickiego". Zidentyfikować odzyskany obraz pozwoliły m.in. sygnatura oraz podpis artysty - wyjaśnia naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury Muzeum Narodowego Agata Modzelewska.
Jedyny wizerunek obrazu znajdował się w biografii artysty z 1933 roku. "To była jedyna znana nam ikonografia obrazu, dopóki dzieło nie pojawiło się na aukcji w Londynie" – tłumaczy Agata Modzelewska. Ze względu na drobne zniszczenia w postaci wyblakłych kolorów czy naciągniętego płótna, obraz musiał zostać poddany procesom konserwacji. Odzyskane dzieło po dotarciu do Muzeum Narodowego ze względu na pandemię przeszło też swoistą kwarantannę.

Dzieło Malczewskiego zaginęło w czasie II wojny światowej. Prawdopodobnie było w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie aż do Powstania Warszawskiego. Obraz „Przy fortepianie” to niejedyna strata z okresu wojennego. W tej chwili Ministerstwo Kultury prowadzi 80 spraw dotyczących zwrotu dzieł sztuki, ale lista utraconych podczas drugiej wojny światowej dzieł liczy ponad 60 tysięcy. W ostatnich latach nastąpiły spektakularne powroty do Muzeum Narodowego w Warszawie jak m.in. obrazów „Murzynka” Anny Bilińskiej, „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego, czy „Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego.

IAR/PAP/ep