Polskie Radio
Section05
Jacek Malczewski

Wystawa "Malczewscy. Spotkanie artystów" - ojciec i syn w dialogu

- Jacek i Rafał są spokrewnieni, ale ich malarstwo jest skrajnie różne, są z zupełnie innych epok. Właśnie dlatego jest to spotkanie w muzeum - Jacka, akademika, tytana pracy i symbolisty, oraz Rafała, samouka, bon vivanta, niespokojnego ducha - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Ewa Nosowska, współkuratorka wystawy i współautorka książki "Klan Malczewskich".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Dwójka Paweł Siwek malarstwo

Malczewski w Poznaniu - czy sztuka ma sens w czasie wojny

- To niejedyna kolekcja, która jest wystawiana za granicą. Nasze zbiory można zobaczyć w dwóch muzeach w Wilnie, a wystawa w Poznaniu to część planu o szerszym zasięgu. Ukraina potrzebuje poparcia, promocji, sztuka działa także w tym kontekście - mówił w Dwójce Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki. W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski wystawa Poznań Lwów Dwójka Michał Nowak malarstwo

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka malarstwo Jacek Malczewski Tamara Łempicka SZTUKA

"Wszystko będzie rozwiązane zgodnie z prawem i sprawiedliwie". Wicepremier Gliński o obrazie Malczewskiego

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że obowiązkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego było zwrócenie uwagi prokuratury na niejasną proweniencję obrazu Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość". Dzieło ma być licytowane w najbliższy czwartek warunkowo w domu aukcyjnym DESA. Stołeczna prokuratura okręgowa uchyliła postanowienie o przekazaniu dzieła Muzeum Narodowemu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski malarstwo SZTUKA społeczeństwo prokuratura Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ewakuowane ze Lwowa obrazy Malczewskiego bezpieczne w Poznaniu

- Jest to wystawa, która jest efektem ewakuacji prac ze Lwowa. Jest rzeczą niesłychaną, żeby sztuka musiała uciekać, by znaleźć bezpieczne schronienie. To gest pomocy - mówił o prezentacji "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego" z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki jej kurator Paweł Napierała. Od 29 listopada do 31 marca 2023 roku dzieła wybitnego malarza można podziwiać w poznańskim oddziale Muzeum Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Dwójka Jakub Kukla Lwów malarstwo wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina

Malczewski - romantyk w krakowskim Muzeum Narodowym

Ponad 170 prac Jacka Malczewskiego trafiło na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Jacek Malczewski romantyczny" to prezentacja dzieł artysty, do których kluczem jest epoka romantyzmu. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm. – Malczewski miał wiele twarzy. Pokazujemy go jako naczelnego neoromantyka – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Katarzyna Cygler literatura polska wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie Jacek Malczewski romantyzm SZTUKA

Andrzej Szczerski: Malczewski był zakorzeniony w romantyzmie

- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Rok Romantyzmu Polskiego Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Dwójka Jakub Kukla KULTURA

"Jacek Malczewski romantyczny" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Na pamiątkę dwusetnej rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła uznawanego za manifest polskiego romantyzmu - rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wyjątkową wystawę poświęconą romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Będzie ją można oglądać od piątku, 18 lutego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski malarstwo wystawa SZTUKA KULTURA Joanna Sławińska Kraków