Redakcja Polska

Wkrótce rusza XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

08.08.2020 09:45
Już 22 sierpnia rusza Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W tym roku koncerty, spektakle i spotkania autorskie również online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem.
Audio
  • Warszawa Singera już od 22 sierpnia. Rozmowa Ewy Plisieckiej z Izabelą Teodorkiewicz [posłuchaj]
Warszawa Singera już od 22 sierpnia
Warszawa Singera już od 22 sierpnia Foto: materiały prasowe

Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser.

Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Emila Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych” lat w wykonaniu Retro Orchestra.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE – „Nasza muzyka filmowa i teatralna” z repertuarem z niedawno wydanej płyty „Rejwach”. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard), „Inland Empire” (reż. David Lynch), „Wszystko płynie” (reż. Edyta Turczanik) i „Kabaret Śmierci” (reż. Andrzej Celiński).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec, a w specjalnym występie on-line usłyszymy też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz  Nachmana Turgemana z Izraela. Nie zabraknie pieśni jidysz. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Pressburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu „I skrzypce zaczęły grać”. Ponadczasowe szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame”, „Tak jak malował Pan Chagall” w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, znany polskiej publiczności z prestiżowych koncertów w Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon, To Tu stworzą niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Zaszczytem dla nas jest występ prawdziwej gwiazdy, laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.

Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert „Królewska harfa”, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.

Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie Kayah – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, osobowość telewizyjna, autorka tekstów i producentka muzyczna, która wystąpi wraz z zespołem Transoriental Orchestra.

Warszawa Singera to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer, „Szabasową dziewczynę” Marcina Sławińskiego, „PeKiN” Agaty Biziuk czy „Balkon Goldy” Marty Miłoszewskiej.

Z wicedyrektor festiwalu Warszawa Singera Izabelą Teodorkiewicz rozmawia Ewa Plisiecka.