Polskie Radio
Section05
Izaac Bashevis Singer

Uroczyste otwarcie 20. Festiwalu Warszawa Singera. Koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

O godzinie 19.30 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej uroczyście otwarty zostanie 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W tym roku zaplanowano ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie Festiwal Kultury Żydowskiej Izaac Bashevis Singer patronat KULTURA

"Ruda Kejla". Premiera książki Izaaka Baszewisa Singera

- Praktyka przekładania Baszewisa z angielskiego doprowadziła do tego, że wiele osób, z którymi dziś rozmawiam, nie ma świadomości, że Baszewis nigdy nie pisał po angielsku. Jego cała twórczość powstawała w języku jidysz. Jest to jego język domowy, Żydzi polscy mówili w domu w języku jidysz. Do końca życia pisał tylko w języku żydowskim - przypomniał Krzysztof Modelski na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński książki Izaac Bashevis Singer tłumaczenie literatura

Isaac Bashevis Singer. Cząstka Warszawy pozostała w nim na zawsze

24 lipca 1991 roku zmarł Isaac Bashevis Singer, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku. - Kiedy mówię "Warszawa", to oczami duszy widzę dawną żydowską Warszawę. Widzę dawne żydowskie ulice, kramy, bożnice, domy, targowiska, podwórka pełne żydowskich mieszkańców. Wbrew temu, co wiem […] nie potrafię sobie przedstawić Warszawy jako zwałów gruzu [….] - podkreślał Izaak Bashevis Singer w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Warszawa Żydzi II RP II wojna światowa Holokaust Izaac Bashevis Singer HISTORIA