Redakcja Polska

Dom Kultury w Żabiej Woli, na Mazowszu. To miejsce warto odwiedzić

06.08.2022 14:30
Dom Kultury w Żabiej Woli ma swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku, który jako obiekt zabytkowy, należący do Skarbu Państwa, w roku 1988 został odbudowany i adaptowany na potrzeby placówki kulturalno-oświatowej. Dawny dwór w stylu klasycystycznym otoczony sporym parkiem zaciekawia - korzystnie wyróżnia się w żabiowolskiej zabudowie.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Barbarą Salzburger, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Barbara Salzburger, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli, przed placówką
Barbara Salzburger, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli, przed placówkąFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

- Leżąca w zachodniej części Mazowsza gmina Żabia Wola ma wiele takich historycznych, zabytkowych miejsc - mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Barbara Salzburger, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli. 

W parku otaczającym Dom Kultury znajduje się swoista galeria plakatów eksponujących zabytkowe pałacyki, dworki i kościoły. Wymieńmy chociażby Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skułach, dziś  jedną z nielicznych drewnianych budowli z okresu XVII wieku na terenie Polski, czy późnogotycki z XVI wieku Kościół w Żelechowie.

Odremontowane i zadbane są również zespoły pałacowe w Grzmiącej i Ojrzanowie oraz zespół dworski w Grzegorzewicach. To atrakcja dla chcących poznać te tereny, które przyciągają  przede wszystkim malowniczym położeniem, występującą tu roślinnością, pięknymi starymi lasami. Sprzyja to rekreacji i wypoczynkowi.

Dom Kultury w Żabiej Woli, który w ciągu roku organizuje zajęcia, zachęcając mieszkańców gminy w każdym wieku do różnych form aktywności, swoją letnią ofertę przygotowuje także z myślą o odwiedzających Żabią Wolę gościach.

- W naszej Strefie Relaksu proponujemy przede wszystkim wypoczynek aktywny dzieciom i młodzieży. Są to animacje, warsztaty malarskie, ceramiczne, taneczne, kaligrafia, gry terenowe, spotkania z ekologami, czy zajęcia jogi - mówi dyrektor Barbara Salzburger.

Codziennie w czasie wakacji odwiedza naszą strefę kilkanaścioro dzieci, także ukraińskich. Z Ukrainy, po wybuchu wojny  do naszej gminy przyjechało ponad 200 osób. To dla nich w Domu Kultury zorganizowaliśmy intensywne lekcje języka polskiego. Dorośli i dzieci sporo się nauczyli, efekty widać właśnie w naszej Strefie Relaksu, a wypoczynek i zabawa sprzyjają integracji gości z Ukrainy z lokalną społecznością - mówi Barbara Salzburger.

Do wysłuchania rozmowy z Barbarą  Salzburger, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Mazowsze uchodźcy zabytki