Polskie Radio
Section05
uchodźcy

"Komisja Europejska sugeruje, by Polska zrobiła jakiś ruch"

„Komisja wszczęła przeciwko Republice Czeskiej, Węgrom i Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Odpowiedzi udzielone przez te trzy państwa członkowskie nie zostały uznane za zadowalające i Komisja postanowiła przejść do następnego etapu postępowania" - przekazała w komunikacie Komisja Europejska. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Roberta Grzeszczaka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy

KE pozywa Polskę. Jest reakcja MSWiA i MSZ

Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego jesteśmy gotowi do obrony swojego stanowiska dotyczącego relokacji uchodźców przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - oświadczyło w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministestwo Spraw Zagranicznych dodało, że jest rozczarowane decyzją KE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSWiA: nie wycofamy się z decyzji ws. uchodźców

Rząd PiS nie wycofa się z decyzji, która odrzuca postanowienia koalicji PO-PSL ws. przyjmowania uchodźców; najważniejsze jest bezpieczeństwo - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Wcześniej Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. O sprawie mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie

"To, co dotychczas robi Hanna Gronkiewicz-Waltz, to swoista forma mataczenia"

– Chciałbym, aby wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej wreszcie przestała „odgrywać teatr” i stawiła się na przesłuchanie. Tak, jak dotąd zrobiły to dziesiątki innych osób – oceniał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. Wśród świadków wezwanych na posiedzenie komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji Noakowskiego 16 jest Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Warszawa Komisja Weryfikacyjna uchodźcy Prawo i Sprawiedliwość Hanna Gronkiewicz-Waltz POLSKA

Szczyt UE-UA. Jest decyzja o ewakuacji uchodźców z Libii

Unia Afrykańska i Unia Europejska zdecydowały o pilnej ewakuacji afrykańskich uchodźców z Libii. To najważniejsza decyzja podjęta przez przywódców Europy i Afryki na zakończonym właśnie szczycie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Szczegóły operacji nie są do końca znane, ale wiadomo, że rozpocznie się ona w ciągu kilku dni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Unia Europejska Libia uchodźcy Wybrzeże Kości Słoniowej

Abidżan. Będzie pilna ewakuacja uchodźców z Libii

Podczas szczytu Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w Abidżanie zaakceptowano w środę późnym wieczorem plan pilnej, ale dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii do krajów ich pochodzenia. To reakcja na informacje o nielegalnych aukcjach migrantów w Libii. Na czele polskiej delegacji stoi Beata Szydło. Relację ze Szczyt w Abidżanie przedstawił wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Afryka uchodźcy Beata Szydło imigranci w Europie