Polskie Radio
Section05
uchodźcy

Zmuszono uchodźców do pracy. Lawina oburzenia w Niemczech

Zbieranie prawie dwóch milionów worków z piaskiem i praca przy wale przeciwpowodziowym za 80 centów za godzinę. W takich warunkach pracowali ludzie wytypowani przez władze jednego z niemieckich powiatów do usuwania skutków powodzi. Największe poruszenie wzbudził jednak fakt, że starosta oddelegował do pracy konkretne osoby. Głos w sprawie natychmiast zabrały organizacje zajmujące się prawami człowieka, aktywiści i lokalni dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja Niemcy azyl powódź Migranci

"Code Your Path": szansa na odmianę w życiu uchodźców w Polsce. Pierwsza audycja "Cyklu obywatelskiego"

"Cykl obywatelski" to audycja o mocy, która drzemie w ludziach, a gdy w końcu się przebudzi – potrafi chronić lasy, jednoczyć rodziców dzieci nieheteronormatywnych, aktywizować uchodźców, pilnować urzędników, liczyć drzewa, dbać o prawa uczniów i dużo, dużo więcej. To audycja o aktywności obywatelskiej, działaniach antydyskryminacyjnych, kontroli instytucji publicznych, prawach mniejszości, rozmowie mimo różnic, pomocy dla uchodźców i migrantów oraz o wielu innych inicjatywach, które warto naśladować i wspierać. Pierwszy odcinek był poświęcony projektowi "Code Your Path". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie pomoc migracja Trójka Wojciech Dorosz

Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy

- Ponad połowa uchodźców z Ukrainy, która wjechała do UE, mieszka w Polsce, Niemczech i Czechach - napisali we wspólnym liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przywódcy tych trzech krajów, apelując o zwiększenie unijnej pomocy dla państw, które ponoszą pod tym względem szczególny ciężar.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie

NASZ NEWS Niemcy wzywają UE do wsparcia Polski. Znamy szczegóły

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Unię Europejską, by wsparła finansowo Niemcy, Polskę i Czechy - kraje, które przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy. Niemiecki przywódca przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli mówił o potrzebie bardziej sprawiedliwego podziału ciężaru związanego z przyjmowaniem ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Niemcy Olaf Scholz Ukraina migracja Unia Europejska Czechy polityka

Migrant to nie uchodźca. Przedstawiciel agencji ONZ wyjaśnia

- Trudno stosować odpowiedzialność zbiorową i uznać, że ponieważ nie wiemy, kto tam jest, to uznajmy, że są to migranci - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Kostrzyński, rzecznik polskiego przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców. - Zapewne w niektórych przypadkach będzie to słuszne założenie, ale chodzi o to, by w przypadku problemów humanitarnych nie stosować odpowiedzialności zbiorowej - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  ONZ POLSKA imigranci w Europie

Niemcy podrzucają Polsce migrantów. Jest reakcja SG

W związku z "podrzuceniem" przez niemiecką policję do Polski uchodźców szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotka się w najbliższy piątek ze swoim niemieckim odpowiednikiem w Berlinie. Na incydent reaguje też Straż Graniczna. Według funkcjonariuszy wszystko odbyło się "z naruszeniem zasad" a "służby niemieckie nie mogą arbitralnie podejmować takich decyzji".  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja Niemcy straż graniczna służby i bezpieczeństwo

Projekt "Witamy w Polszczy"! Co młodzi Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem?

Uniwersytet Warszawski rozpoczyna projekt badawczy "Witamy w Polszczy! Analiza integracji młodych Polaków i Ukraińców po 24.02.2022 roku". Badania te mają sprawdzić, czy napływ ukraińskich "przychodźców" sprawił, że zwiększyła się wiedza naszych rodaków o Ukrainie i Ukraińcach oraz czy Polska i Polacy są teraz lepiej znani Ukraińcom.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz POLSKA emigracja stosunki polsko-ukraińskie Uniwersytet Warszawski badania KULTURA HISTORIA

"Nad morzem" - noblista Abdulrazak Gurnah o losie uchodźcy

W cyklu "To się czyta" powróciliśmy do prozy laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2021 roku, tanzańskiego pisarza Abdulrazaka Gurnaha. A to za sprawą jego najnowszej książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, w przekładzie Kai Gucio, i nosi tytuł "Nad morzem". Wybrane fragmenty lektury przeczytał Krzysztof Wakuliński.
Zobacz więcej na temat:  Abdulrazak Gurnah literatura Literacka Nagroda Nobla Krzysztof Wakuliński Dwójka

"Las" nagrodzony na MDAG. Reżyserka Lidia Duda o tym, jak kręcić dokumenty

Znamy laureatów tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Film "Las" otrzymał pięć nagród - w tym dla najlepszego filmu polskiego. - Wielką siłą dokumentu jest jego nieprzewidywalność. Mamy pomysł i znamy punkt wyjścia, z którego chcemy rozpocząć, ale o tym, co dzieje się dalej, w dużej mierze decydują już bohaterowie - mówi reżyserka Lidia Duda.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film dokumentalny film polski Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 Kasia Dydo