Polskie Radio
Section05
uchodźcy

Prace nad paktem migracyjnym przyspieszają. "To efekt sytuacji na Lampedusie"

Niemcy, które przed wakacjami sprzeciwiły się projektowi unijnego tzw. rozporządzenia kryzysowego, zmieniają w tej sprawie stanowisko. Zmiana stanowiska Niemiec ma odblokować prace nad pakietem w Parlamencie Europejskim. - To przyspieszenie wiążę się z sytuacją na włoskiej wyspie Lampedusa - uważa dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski uchodźcy kryzys migracyjny 2023 Niemcy Europa Parlament Europejski

"Póki trwa wojna i rządzi Łukaszenka, zapora powinna pozostać". Szejna o granicy z Białorusią

- Mam nadzieję, że zapora będzie kiedyś zlikwidowana, bo Białoruś będzie demokratycznym krajem. Jej obywatele różnią się od Rosjan, gdyby były tam demokratyczne wybory, Łukaszenka nigdy by nie wygrał - mówił w Programie 1 Polskiego Radia mec. Andrzej Szejna (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie imigracja polityka POLSKA Andrzej Szejna Krzysztof Świątek Białoruś

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce najpierw gwarancji pieniędzy na ten cel

Unia Europejska przygotowuje się do przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy. Polska domaga się, by najpierw Komisja zagwarantowała pieniądze na ten cel. Hiszpania, kierująca pracami Wspólnoty w tym półroczu chce, by w czwartek decyzję o przedłużeniu ochrony dla uchodźców z Ukrainy zatwierdzili ministrowie spraw wewnętrznych dwudziestkisiódemki na spotkaniu w Brukseli. Przepisy wygasają w marcu przyszłego roku i mają być przedłużone o kolejny rok. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka Unia Europejska GOSPODARKA

Polska na czele pomocy Ukrainie. Niemiecki instytut: wsparcie wyniosło 3,78 proc. PKB

Według danych niemieckiego Kiel Institute for the World Economy, biorąc pod uwagę całkowitą pomoc wyrażoną w PKB, na czoło państw wspierających Ukrainę wysuwa się Polska. Całkowita pomoc dla Ukrainy wyniosła w naszym przypadku aż 3,78 proc. PKB. Zdecydowana większość, bo 2,51 proc., przypadła na pomoc uchodźcom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ukraina pomoc finansowanie uchodźcy

PR24 Zmiany kierunków migracji uchodźców z Ukrainy. Przybywa ich w Niemczech, ubywa - w Polsce

Od sierpnia 2022 roku liczba obywateli Ukrainy objętych ochroną tymczasową wzrosła w 21 krajach członkowskich UE. Największy przypływ zanotowały Niemcy - ponad 410 tys. osób. W sześciu państwach UE ta liczba zmalała, najbardziej w Polsce - o ponad 350 tys. - wynika z raportu zatytułowanego "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej". Współautor raportu i koordynator projektu Anatoliy Zymnin mówił o tym w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński uchodźcy Ukraina migracja

Niemcy: 25-letni uchodźca terroryzuje całe miasteczko. Kobiety i dzieci boją się wyjść z domu

Portal dziennika "Bild" informuje, że od miesięcy 25-letni uchodźca terroryzuje położoną na południu Niemiec gminę Hardheim. Mężczyzna pochodzący z Somalii obraża i grozi lokalnej społeczności. Gazeta donosi, że kobiety i dzieci w obawie przed atakiem unikają korzystania z placów zabaw i chodzenia po ulicach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy uchodźcy terroryzm społeczeństwo kryzys migracyjny 2023

Fala imigrantów w Europie, to głównie kierunek bałkański. Wąsik: strefa Schengen musi być wzmocniona

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil - ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W jego ocenie problem nielegalnych migrantów w Europie jest ogromny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA uchodźcy migracja Strefa Schengen Bałkany Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

"Liczba nielegalnych migrantów rośnie". "Bild" o pogłębiającym się kryzysie uchodźczym w Niemczech

W poniedziałek portal dziennika "Bild" poinformował, że "z najnowszych danych policji federalnej wynika, że w lipcu do Niemiec nielegalnie wjechało 10 714 osób - najwięcej od listopada 2022 roku. Dziennie ma miejsce ponad 300 nielegalnych przekroczeń granicy" - podkreślono. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Afryka ŚWIAT Europa bezpieczeństwo imigranci w Europie Niemcy Berlin migracja uchodźcy

Rzecznik ZUS: mamy obowiązek wstrzymać świadczenie dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski

W przypadku utraty legalności pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski ZUS uchyla prawo do świadczenia wychowawczego. Uchodźcy, którzy opuszczą nasz kraj nawet na jeden dzień, wracając do Polski muszą dopełnić ważnych formalności - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ZUS granica Ukraina uchodźcy Rzecznik Praw Obywatelskich

Duży ruch na polsko-ukraińskiej granicy. SG w ciągu jednej doby odprawiła ponad 60 tys. osób

W środę z Ukrainy do Polski odprawiono ponad 31,4 tys. osób. Z Polski na Ukrainę wyjechało prawie 32,5 tys. - poinformowała Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r., czyli od od początku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 13,93 mln wjazdów do Polski i ponad 12,13 mln wyjazdów na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 granica relacje polsko-ukraińskie