Polskie Radio
Section05
uchodźcy

„Wielkanoc bez granic”. Integracja w duchu chrześcijaństwa

Zaproś mieszkającego w Polsce cudzoziemca na Wielkanoc - apeluje Instytut Myśli Schumana, który w zeszłym roku zorganizował już po raz drugi analogiczną akcję wigilijną. W „Wigilii bez granic” wzięło udział ok. 3 tys. osób. "Wielkanoc bez granic" ma na celu integrację cudzoziemców w duchu chrześcijańskim. O jej przesłaniu mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielkanoc ekumenizm chrześcijaństwo uchodźcy obcokrajowcy

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Libanie

Podczas dwudniowej wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma także odwiedzić miejsca, w których działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomagając uchodźcom z sąsiedniej Syrii. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem PCPM.
Zobacz więcej na temat:  Liban Mateusz Morawiecki Syria uchodźcy premier kancelaria premiera

Polski Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego

Współczesny świat rzuca chrześcijanom wiele wyzwań. W przypadku katolików w Polsce jednym z nich jest sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. O tym, czy polscy katolicy reprezentują chrześcijańskie postawy, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Cezary Kościelniak oraz socjolog Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria imigranci w Europie uchodźcy Kościół katolicki Bliski Wschód Stanisław Gądecki Filip Memches

Jaka powinna być polityka migracyjna Polski?

Rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził na łamach Rzeczpospolitej, że polski rząd twardo broni się przed "szkodliwym unijnym mechanizmem masowej relokacji uchodźców" i wyraził nadzieję, że wkrótce rozpocznie się debata na temat tego, "jak zabezpieczyć unijne kraje przed niebezpieczną falą migracyjną". Jego słów nie pozostawił bez odpowiedzi Piotr Buras (European Council on Foreign Relations), który – wraz z ekspertem ds. bezpieczeństwa Jarosławem Guzym - gościł w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie migracja imigracja uchodźcy

Polityka migracyjna Węgier. "Coraz więcej pytań"

Zdaniem prawicowej partii Jobbik polityka Viktora Orbana to “kombinatorstwo stulecia”. Chodzi o domniemane potajemne przyjmowanie uchodźców przy jednoczesnym głoszeniu polityki antyimigracyjnej. Kristóf Altusz, zastępca sekretarza stanu w MSZ Węgier udzielił wywiadu „Times of Malta”, z którego wynika, że antyimigracyjna retoryka Orbana to zasłona dymna. O polityce zagranicznej Węgier mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry uchodźcy imigranci w Europie Dominik Hejj Unia Europejska

„Premier Orban często wycofuje się z różnych deklaracji”

Szef węgierskiego rządu w poniedziałkowym wywiadzie dla „Welt am Sonntag” oświadczył, że Węgry mogłyby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje. Z kolei podsekretarz stanu w węgierskim MSZ powiedział, że Węgry w 2017 potajemnie przyjęły 1300 uchodźców. O postawie Węgier mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie