Polskie Radio
Section05
Mazowsze

Kim jest wiceszef partii Hołowni? Śpiewak: Szymonie, otaczasz się ludźmi skompromitowanymi

Wiceszefem partii Polska 2050 Szymona Hołowni został Jacek Kozłowski, były wojewoda mazowiecki, polityk przez wiele lat związany z Platformą Obywatelską. Ten polityczny transfer skomentował warszawski działacz Jan Śpiewak. - Przed laty rozbijał konferencje prasowe zrozpaczonych lokatorów - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szymon Hołownia polityka Jacek Kozłowski Warszawa Mazowsze regiony

Trzy powody, dla których warto odwiedzić Otwock

W czasach, gdy duże podróże są odradzane, pozostają nam te małe. Mieszkańcom Warszawy i okolic proponujemy zwiedzenie Otwocka oddalonego od stolicy o około 27 kilometrów. Miasto, w którym Władysław Reymont napisał czwartą część "Chłopów" i przy którym w 1936 roku wybudowano pierwszą zelektryfikowaną linię kolejową, odwiedził nasz reporter Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka Małgorzata Łukowska Łukasz Ciechański Paweł Turski turystyka Mazowsze

"Wynika z małych i rozproszonych ognisk". Ekspert o wysokim wskaźniku zakażeń na Mazowszu

- Na wysoki wynik zakażeń koronawirusem na Mazowszu wpływają przede wszystkim małe rozproszone ogniska, m.in. domowe. Takich ognisk w tym regionie jest ponad sto - powiedziała Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 Ministerstwo Zdrowia Mazowsze mazowieckie regiony infografika POLSKA

"Mógłby przejść się piechotą, a jeździ samochodem". Radny Warszawy o Trzaskowskim

- Co rodzina, to inna potrzeba, trudno więc założyć, że warszawiacy odstawią samochody, bo pan Trzaskowski marzy o tym, by wszyscy jeździli na rowerach - powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny miasta Warszawy. Jak dodał, prezydent stolicy na obrady Rady, z nieodległego Ratusza, jeździ samochodem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa Mazowsze Rafał Trzaskowski Antoni Trzmiel

Za parkowanie w Warszawie zapłacisz drożej. Rada Miasta przyjęła uchwałę o Strefie Płatnego Parkowania

- Rada Warszawy przyjęła w czwartek wieczorem uchwałę związaną ze zmianami w SPPN. Wyższa będzie oplata za postój pojazdów w strefie i wydłuży się czas jej obowiązywania. Radni zdecydowali też o podniesieniu abonamentu za parkowanie za drugie i kolejne auto w rodzinie z 30 zł do 1200 zł rocznie. Zmiany mają obowiązywać od 4 stycznia 2021 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Rafał Trzaskowski Mazowsze mazowieckie regiony

Podział województwa mazowieckiego. Grzegorz Puda: te zmiany będą konieczne

- Jeśli to zostanie dobrze przeanalizowane i przygotowane, będziemy mogli mówić o dobrej zmianie dla tego regionu - mówił o ew. podziale Mazowsza wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Byłbym bardzo ostrożny co do realizacji tego postulatu. To ma kontekst polityczny, który może zniszczyć tę ideę - ocenił Jacek Czerniak z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  województwo mazowieckie Warszawa regiony POLSKA mazowieckie Mazowsze