Polskie Radio
Section05
Mazowsze

Wakacje na Mazowszu. Jakie miejsca warto odwiedzić?

W województwie mazowieckim leży stolica Polski, Warszawa. Mazowsze to kraina geograficzna i historyczna, położona w centralnej i północno-wschodniej części Polski. Leży w środkowym biegu Wisły i jej dopływach. Najsłynniejszym zamkiem w województwie mazowieckim jest Zamek Królewski w Warszawie, z którym związanych było wielu kompozytorów, ale to nie jest jedyna tego typu budowla na Mazowszu. Jest ich więcej i są one znacznie starsze od zamku w stolicy.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Mazowsze mazowieckie piosenki dla dzieci wakacje 2022

59. KFPP w Opolu. "Będą królowały znane i popularne piosenki"

Startuje 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Przed publicznością wystąpią debiutanci, ale i najbardziej znani artyści polskiej sceny muzycznej. - Czuję się na tyle młodo, że chciałabym jeszcze nie podsumowywać tego, co do tej pory zrobiłam - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Steczkowska, która w Opolu zagra specjalny koncert z okazji 50. urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Opole 2022 Ula Kaczyńska Marcin Kusy Paweł Sztompke Anna Will Sebastian Karpiel-Bułecka Zakopower Enej Justyna Steczkowska Krystyna Giżowska Golec uOrkiestra Mazowsze

Władze Warszawy muszą pomóc mieszkańcom w wymianie kopciuchów. Jest zgodny apel PiS i Lewicy

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy uważają, że konieczna jest zmiana uchwały antysmogowej i pomoc szczególnie osobom starszym w pozyskiwaniu pieniędzy na wymianę starych pieców. Domagają się od władz miasta działań na rzecz przyspieszenia wymiany "kopciuchów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony smog ekologia infografika Warszawa Mazowsze mazowieckie Rafał Trzaskowski powietrze

Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów

Warto pamiętać, by zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie – to obowiązek, który wynika z nawrotu tej choroby właśnie w centralnej Polsce. Na baczności muszą się mieć właściciele wszystkich domowych zwierząt, bo i oni mogą się zakazić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka zwierzęta zdrowie wścieklizna koty Mazowsze szczepienia

Trzy kolizje na S17. Kobieta w ciąży trafiła do szpitala

Po zderzeniu ośmiu samochodów na S17 do szpitala trafiła kobieta w ciąży, która uskarżała się na niewielkie dolegliwości. Nikt inny nie został ranny - przekazała garwolińska straż pożarna. Powodem zdarzenia było oblodzenie drogi. Na dwukilometrowym odcinku trasy doszło łącznie do trzech kolizji.
Zobacz więcej na temat:  Mazowsze regiony POLSKA wypadek kierowcy służby i bezpieczeństwo drogi straż pożarna mazowieckie

INFRASTRUKTURA Nowe kilometry trasy S7 na Mazowszu. Uwaga na limity prędkości

Od dziś kierowcy będą mieli do dyspozycji około 50 kilometrów nowej trasy S7. Drogowcy udostępnili do ruchu trzy odcinki na Mazowszu. Ich budowa nie jest jednak zakończona, zatem zmotoryzowani muszą zwracać uwagę na zmieniającą się organizację ruchu i ograniczenia prędkości. Wszystkie prace nad tymi odcinkami zakończą się w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura drogi POLSKA Mazowsze