Redakcja Polska

Nie żyje Jan Nowicki - wybitny aktor teatralny i filmowy

08.12.2022 11:55
Przez ponad 40 lat związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, był też wykładowcą krakowskiej Szkoły Teatralnej, a także poetą, pisarzem i felietonistą. Zmarł w nocy 7 grudnia w swoim domu na Kujawach w wieku 83 lat.
Audio
  • Nie żyje Jan Nowicki - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Nie żyje Jan Nowicki
Nie żyje Jan NowickiFoto: Marcin Bielecki/PAP

Jan Nowicki zagrał w "Pierwszym dniu wolności" Aleksandra Forda, w "Popiołach" Andrzeja Wajdy, w „Sanatorium pod klepsydrą” oraz u Jerzego Skolimowskiego w "Barierze" i w filmie „11 minut”. Widzowie zapamiętali go też w roli Kettlinga w ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego" Jerzego Hoffmana. Wielką popularność przyniosła Jerzemu Nowickiemu główna rola w filmie "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego. Wybitną kreację stworzył w „Magnacie” Filipa Bajona. W ostatnich latach można go było podziwiać w filmie "Pan T." o Leopoldzie Tyrmandzie czy w "Kamerdynerze" Bajona, zagrał też świetną rolę w filmie „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta.

Łącznie Jan Nowicki ma na koncie ponad 200 ról filmowych a także niezliczone kreacje teatralne. W teatrze zasłynął rolą Stawrogina w "Biesach" w reżyserii Andrzeja Wajdy, które uważane są za jedno z największych osiągnięć polskiego teatru w XX wieku. Zagrał też u Andrzeja Wajdy Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej" oraz Rogożyna z "Idioty" Dostojewskiego w spektaklu -eksperymencie "Nastasja Filipowna". Jan Nowicki współpracował też z takimi reżyserami jak Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Hübner, Bohdan Korzeniewski czy Krystian Lupa.

Ostatnią rolę filmową zagrał w mającym premierę w ubiegłym roku filmie krótkometrażowym "Taksiarz".

Wybitny aktor odznaczony był Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także Krzyżem Oficerskim Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej.

5 listopada Jan Nowicki obchodził 83. urodziny.

IAR/ep