X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN publikuje wspomnienia deportowanej do Rosji Polki

10.02.2020 14:39
Instytut Pamięci Narodowej opublikował wspomnienia jednej z deportowanych w 1940 roku Polek. W nocy z 9 na 10 lutego Związek Sowiecki rozpoczął masową wywózkę Polaków z Kresów na Sybir.
Audio
  • IPN publikuje wspomnienia deportowanej Polki. Materiał Aleksandra Pszoniaka (IAR)
Wystawa Zesłańcy  Sybiracy  Deportowani otwarta na ogrodzeniu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Tematem ekspozycji są losy zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego.
Wystawa „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani” otwarta na ogrodzeniu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Tematem ekspozycji są losy zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. PAP/Darek Delmanowicz

Wspomnienia Marii Teresy Jasionowicz IPN utrwalił w zeszłym roku. Sowieci przesiedlili ją z Jezupola w województwie stanisławowskim do Kazachstanu. Bohaterka nagrania wspomina między innymi, jaką straszną i dramatyczną rzeczą była konieczność opuszczenia Polski. Podkreśliła, że jako dziecko bardzo to przeżyła. Doktor Rafał Leśkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że wspomnienia Marii Teresy Jasionowicz są świadectwem losów wielu wysiedlanych w czasie wojny Polaków. W lutym 1940 roku Sowieci wywieźli w głąb Rosji ponad 140 tysięcy osób, była to pierwsza z czterech wielkich deportacji Polaków na Sybir.

Doktor Leśkiewicz podkreślił, że Sowieci byli wobec naszych rodaków wyjątkowo bezwzględni. Wysiedlani Polacy mieli tylko kilkadziesiąt minut na spakowanie najważniejszych rzeczy. W efekcie pozostawiali dobytek swojego życia. Transportowani byli w głąb Rosji w bydlęcych wagonach, pozbawieni podstawowych wygód. Na miejscu zsyłki byli zmuszani do katorżniczej pracy na ciężkim mrozie, musieli sami budować sobie domy i zdobywać pożywienie. Część Polaków mogła wyjechać z obszarów ówczesnej Rosji Sowieckiej na podstawie porozumienia Sikorski - Majski zawartego 30 lipca 1941 roku. Pani Maria Teresa Jasionowicz osiedliła się po wojnie w Londynie. Tam też wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. W 1958 roku siostra Maria Teresa, po 19 latach rozłąki, w Londynie, spotkała się z ojcem, w 1971 roku przyjechała po raz pierwszy, od wypędzenia przez Rosjan, na ziemie polskie. W tym roku skończy 90 lat.

W latach 1940-1941 władze Związku Sowieckiego przeprowadziły cztery wielkie wywózki ze wschodniej Polski - w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz pod koniec maja 1941 roku - oficjalnie nazywane przesiedleniem. Były zaplanowane i przeprowadzone przez władze radzieckie, aby usunąć z dawnych terenów wschodnich II Rzeczypospolitej wszystkich ludzi uznanych za niebezpiecznych dla Sowietów. Deportacje miały rozbić społeczną strukturę Polski, dostarczając jednocześnie ZSRR siłę roboczą.

Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie milion 350 tysięcy Polaków. Historycy są zdania, że liczba ta sięga co najmniej 800 tysięcy.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Syberia deportacje NKWD