Polskie Radio
Section05
NKWD

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

TYLKO U NAS Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy Strzeleckiej 8. "Chcieliśmy, by warszawiacy włączyli się w ten koncert"

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w Izbie Pamięci Strzelecka 8 zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a także zwiedzanie zabytkowych piwnic, na których ścianach zachowały się inskrypcje wyryte przez więźniów dawnej katownii NKWD i UB w latach 1944-1945 i 1945-1948.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Europa NKWD komunizm PRL POLSKA niepodległość MUZYKA 11 listopada Instytut Pamięci Narodowej

"Operacja polska" NKWD. 86 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA Józef Stalin NKWD komunizm zbrodnie sowieckie

"Mam nadzieję, że prawda o losie ofiar ujrzy światło dzienne". Prezydent w rocznicę Obławy Augustowskiej

W Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej prezydent Andrzej Duda włączył się w hołd dla rodaków poległych za wierność ojczyźnie. Prezydent w przesłaniu do Polaków złożył też wyrazy uznania wszystkim dbającym o historyczną prawdę i przyczyniającym się do jej upowszechniania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa podlaskie NKWD HISTORIA obława augustowska społeczeństwo

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Armia Krajowa komunizm NKWD obława augustowska II wojna światowa stalinizm

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 78 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie HISTORIA

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska muzeum Wojciech Jaruzelski NKWD Związek Sowiecki Michaił Gorbaczow II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

"Nieścisłe, zmanipulowane i mijają się z prawdą". IPN reaguje na słowa szefa Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że słowa szefa ukraińskiego IPN Antona Drobowycza, iż Kijów nie pozwoli na ekshumacje zabitych podczas rzezi wołyńskiej, ponieważ Polska rzekomo nie odnowiła zdewastowanego pomnika ku czci żołnierzy UPA na Podkarpaciu, są nieścisłe, zmanipulowane i mijają się z prawdą.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA Ukraina Wołyń II wojna światowa NKWD HISTORIA