Polskie Radio
Section05
NKWD

"Oficerowie mordowani w Katyniu byli pierwszymi niezłomnymi"

- Ubecy starali się wymusić od żołnierzy niepodległościowego podziemia zeznania, gdzie poukrywane są magazyny broni. Szukamy pamiątek, dlatego odwiedzamy miejsca bitew, by zyskać jak najwięcej śladów po żołnierzach „niezłomnych” – mówił w Polskim Radiu 24 szef Stowarzyszenia Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław” Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Katyń historia Polski NKWD zbrodnia katyńska

"Komuniści przez wiele lat próbowali ukryć pamięć o zbrodni"

Wicepremier Piotr Gliński i ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni, spoczywającym w podkijowskiej Bykowni. Pochowano tam pomordowanych w tzw. „operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938 oraz ludzi z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. W nekropolii spoczywają też ukraińskie ofiary komunizmu. Wizytę wicepremiera na Ukrainie relacjonował w PR24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński stalinizm NKWD Ukraina komunizm historia Polski zbrodnia katyńska bykownia

Piotr Gliński na Ukrainie. Uroczystości w Bykowni

W Bykowni pod Kijowem odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Na Cmentarzu w Bykowni polska delegacja z Piotrem Glińskim uczci też Polaków zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937-38. Wicepremier odbędzie również serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy. Tematem rozmów będą m.in. kwestie historyczne oraz sprawa poszukiwań i ekshumacji zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bykownia zbrodnia katyńska NKWD Ukraina Piotr Gliński

"Tylko na prawdzie możemy budować dobre relacje z sąsiadami"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pamięć historyczna jest podstawą w budowaniu tożsamości narodu. - Tylko na prawdzie możemy budować na przyszłość dobre relacje z sąsiednimi państwami. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił prezydent podczas przemówienia na konferencji pt. "Operacja polska - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która odbywa się w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Warszawa kancelaria prezydenta NKWD ZSRR Katyń Syberia IPN