X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Odwołano uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

17.03.2020 13:47
W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej odwołało tegoroczne uroczystości związane z obchodzonym 24 marca, Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. Nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów - zapewnia muzeum.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneShutterstock/diy13

Święto, które z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, zostało w 2018 r. ustanowione przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości - którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

Muzeum w komunikacie przesłanym PAP przypomina, że "co roku w tym dniu podejmowany jest szereg inicjatyw upamiętniających tych, którzy z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę". "Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, gdyż ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej" - napisano.

Poinformowano, że "w zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów organizowanych przez Muzeum w Markowej". "W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów" - zaznaczyło muzeum.

W przekazanej informacji podano, że "na tę okazję przygotowany został spot promujący tematykę Polaków ratujących Żydów, i poświęcone im Muzeum w Markowej". Dodano, że do 24 marca będzie on wyświetlany w pociągach PolRegio, jak również w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka.

"24 marca w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce" - podano w komunikacie.

Multimedialna kampania edukacyjna

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej poinformowało, że już teraz w mediach społecznościowych trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu, w tym tragiczną historię Rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów, zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku. "W ramach tej kampanii zaprezentowane zostaną biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca" - napisano.

Zaznaczono, że "wspomniane inicjatywy to tylko kilka z propozycji, które Muzeum w Markowej przygotowało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką". "Zachęcamy do włączenia się w obchody i wsparcia naszych starań. Wspólnie sprawmy, by przekaz o polskich Sprawiedliwych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców" - zaapelowało Muzeum.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Ma upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy - mimo grożącej kary śmierci - pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę.

Powstało w Markowej, gdzie 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży i ich sześcioro dzieci; najstarsza spośród rodzeństwa - Stasia - miała osiem lat. 

Zobacz więcej na temat: Holokaust II wojna światowa

89 proc. Polaków popiera obecność Polski w Unii Europejskiej

16.03.2020 15:58
89 proc. Polaków wyraża aprobatę dla obecności Polski w UE, 7 proc. jest przeciwnych - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego w lutym. To o 8 proc. więcej zwolenników członkostwa Polski w UE niż w lutym 2016 r.

Rosja: regiony wprowadzają ograniczenia. Moskwę obejmie kwarantanna?

17.03.2020 09:31
W części regionów Rosji podjęto bardziej zdecydowane działania w walce z koronawirusem niż w wielomilionowej Moskwie. Do tej pory, według rosyjskich służb sanitarnych zarejestrowano w Rosji 63 przypadki zakażenia nowym patogenem. Jak podają rosyjskie media, kilka osób już wyzdrowiało.