X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Ossowie ruszyła budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

03.08.2020 14:07
W przeddzień stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 rozpoczynamy budowę muzeum w Ossowie - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Chcemy, żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat - zapowiedział w poniedziałek na briefingu na polu bitwy.
Audio
  • Minister obrony Mariusz Błaszczak, który odwiedził plac budowy zapowiedział, że muzeum powinno być gotowe w ciągu dwóch lat (IAR)
  • Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej poświęconej budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej poświęconej budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. PAP/Marcin Obara

Konferencja prasowa szefa MON odbyła się w Ossowie na tle placu budowy, gdzie podjęto już pierwszy etap prac. Koparki zaczęły wyrównywać koryto strumienia, który przebiega przez dawne pole bitwy. - Przekazuję dobrą wiadomość. Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W związku z tym zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy. Założenie jest takie, żeby Muzeum w Ossowie było filią Muzeum Wojska Polskiego - powiedział.

- W przeddzień stulecia Bitwy Warszawskiej rozpoczynamy prace budowlane. Chcemy, żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat - oświadczył Błaszczak. - Gwarantujemy tu sprawność w działaniu i gwarantujemy, że nasz cel osiągniemy - zapewnił.

Minister podkreślił, że muzeum będzie czynne przez cały rok, a nie tylko 15 sierpnia, gdy świętujemy zwycięstwo z 1920 r. - Założenie jest takie, żeby muzeum było przystępne, żeby ekspozycje były ciekawe, żeby upowszechniać wiedzę na temat tego epokowego zwycięstwa. Zwycięstwa, które określane jest w literaturze jako osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata - wskazał.

Błaszczak podziękował za dobrą współpracę staroście powiatu wołomińskiego Adamowi Lubiakowi - Ossów należy do tego powiatu - i Wojsku Polskiemu, głównie Stołecznemu Zarządowi Infrastruktury odpowiedzialnemu za przygotowanie inwestycji.

Powiedział, że wykonawcą inwestycji są szeroko rozumiane instytucje resortu obrony narodowej. - Gwarantujemy tu sprawność w działaniu i gwarantujemy, że nasz cel osiągniemy - zapewnił szef MON.

Prace budowlane powierzono spółce Agencji Mienia Wojskowego AMW Sinewia.

3 lipca wojewoda mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej. 9 lipca 2020 r. inwestor - Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę z Generalnym Wykonawcą - spółką AMW Sinevia - poinformowało MON.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Powierzchnia muzeum wyniesie 4,8 tys. mkw. W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia.

Wiceszef Stołecznego Zarządu Infrastruktury płk Adam Piątek powiedział, że całość inwestycji w oddział MWP to 12 hektarów. Projekt przewiduje stworzenia wzniesienia z czterokondygnacyjnym budynkiem muzeum i dwoma masztami stulecia Bitwy. Na 70-metrowych masztach powiewać mają biało-czerwone proporce górujące nad dawnym polem bitwy.

Na wzniesieniu umieszczone będą trybuny dla widzów rekonstrukcji historycznych. Nasyp o wysokość 17 metrów będzie z trzech stron otaczał budynek Muzeum - od wschodu, zachodu i południa. Do jego usypania potrzebne będzie 190 tys. m sześć. ziemi. Amfiteatr będzie miał 4 tys. miejsc siedzących.

Miejsce rekonstrukcji historycznych

Na placu przed muzeum - na polach bitwy z 1920 r. - przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych. Między masztami - zachodnim i wschodnim będzie biegła Aleja Zwycięstwa - przystosowana do ruchu m.in. maszyn wojskowych podczas rekonstrukcji.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma zostać miejscem spotkań wielbicieli historii i tradycji polskiego patriotyzmu, historyków, badaczy, młodzieży, żołnierzy, harcerzy, uczniów klas mundurowych - zapowiada MON.

AMW Sinewia pracuje dla instytucji wojskowych oraz na rynku komercyjnych inwestycji z zakresu budownictwa specjalistycznego oraz mieszkaniowego. Istnieje od 2011 r. i zrealizowała ponad 200 inwestycji, w tym projekty związane z modernizacją budynków, projekty z branży mieszkaniowej, obiekty strzelnicze.

Spółka należy do Skarbu Państwa, a w jego imieniu do Agencji Mienia Wojskowego.

PAP/da