Polskie Radio
Section05
Mariusz Błaszczak

"Przeszkolono prawie 4 tys. osób". Szef MON podsumował pierwszą edycję programu "Trenuj z wojskiem"

Prawie cztery tysiące osób zostało przeszkolonych w trakcie akcji "Trenuj z wojskiem". Program wystartował na początku października i jego pierwsza odsłona właśnie się zakończyła. Chętnych szkolili w weekendy żołnierze z 17 jednostek wojskowych z całego kraju. Szef MON Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych zapowiedział, że kolejna edycja planowana jest na połowę stycznia, a szczegóły zostaną podane wkrótce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wojsko

Szef MON o Patriotach od Niemiec. "Rozlokowanie ich na Ukrainie korzystne dla naszego bezpieczeństwa"

- Rozlokowanie niemieckich wyrzutni Patriot na Ukrainie jest korzystne dla bezpieczeństwa południowo-wschodniej części naszego kraju - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się tym samym do propozycji przekazania Ukrainie baterii Patriot, które po upadku rakiety w Przewodowie, zostały zaproponowane Polsce przez Niemcy. O takie wsparcie apelował też prezydent Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patriot Niemcy Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Ukraina

Żołnierze niektórych jednostek otrzymają dodatki. Szef MON podpisał rozporządzenie

"Podpisałem rozporządzenie w sprawie dodatków finansowych dla żołnierzy pełniących służbę w jednostkach bojowych oraz w jednostkach wsparcia znajdujących się na wschodzie Polski. Żołnierze otrzymają po 450 zł miesięcznie" - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON: zwróciłem się do Niemiec, by oferowane Polsce patrioty przekazano Ukrainie

Zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Mariusz Błaszczak Patriot broń służby i bezpieczeństwo Niemcy Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 POLSKA

Mariusz Błaszczak: pierwsze baterie Patriot już są w Polsce

- W 2018 roku zamówiliśmy dwie baterie Patriot, one już są w Polsce, teraz są integrowane, przygotowywane do tego, żeby przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo. System obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej jest wielowarstwowy - taki system budujemy - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Błaszczak Dorota Kania POLSKA służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo Wojsko Polskie Patriot

Dodatkowe wyrzutnie Patriot w Polsce. Szef MON: Niemcy potwierdzają gotowość

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy potwierdzili chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Po rozmowie telefonicznej ze swoją niemiecką odpowiedniczką zaznaczył, że "do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej Niemcy

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak: rośniemy w siłę

- Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence Index 22/23 - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, "to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo wojsko

Wicepremier Błaszczak podkreśla rozwój polskiego wojska: nakłady finansowe wyróżniają nas na świecie

- Priorytetem naszego rządu jest bezpieczeństwo, w związku z tym rozwijamy Wojsko Polskie. Nakłady finansowe na zwiększenie liczebności wojska i wyposażenie w nowoczesną broń, wyróżniają nas na świecie - powiedział w piątek w Krakowie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko Mateusz Morawiecki Ministerstwo Obrony Narodowej