Polskie Radio
Section05
Mariusz Błaszczak

"Amerykanie są naszym głównym sojusznikiem"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak składa wizytę w Waszyngtonie. Spotka się tam z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, generałem Herbertem Raymondem McMasterem. Rozmowa będzie dotyczyła między innymi polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej oraz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. O wizycie szefa MON w USA mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lekki z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  USA Mariusz Błaszczak NATO Paweł Lekki wojsko

"Pozyskanie elementów tarczy antyrakietowej będzie kluczowe"

– Jest dużo do zrobienia, stan naszego uzbrojenia nie jest najlepszy – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, rozmawiał w kwaterze głównej NATO m.in. sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem. – Wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu będzie kontynuowane – mówił po spotkaniu szef MON.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Mariusz Błaszczak

Szef MON w NATO. Będzie wzmacnianie wschodniej flanki

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził w kwaterze głównej NATO zainteresowanie umieszczeniem jednego z dowództw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Szef MON spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i naczelnym dowódcą połączonych sił zbrojnych Sojuszu w Europie, generałem Curtisem Scaparrottim. O rozmowach Mariusza Błaszczaka z NATO mówił w audycji Północ-Południe Jakub Palowski z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Mariusz Błaszczak Jacek Czaputowicz Bułgaria

Romuald Szeremietiew o wizycie szefa MON w kwaterze NATO

Mariusz Błaszczak składa wizytę w kwaterze głównej NATO. To pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa MON, który zastąpił na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. W Polskim Radiu 24 o wyzwaniach stojących przed szefem resortu obrony, a także Sojuszem Północnoatlantyckim, mówił prof. Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Antoni Macierewicz NATO Mariusz Błaszczak Romuald Szeremietiew

Ofensywa dyplomatyczna. Wizyty szefów MON i MSZ

W poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotka się w Brukseli z Naczelnym Dowódcą Sił NATO w Europie oraz z Sekretarzem Generalnym NATO. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedzi Bułgarię. Co mogą przynieść pierwsze wizyty zagraniczne szefów MON i MSZ? Mówił o tym prof. Maciej Drzonek z Instytutu Politologii i Europeistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska Polityka zagraniczna Polski Bułgaria Prawo i Sprawiedliwość

Zmiana na stanowisku szefa SKW. Dymisja Piotra Bączka

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek podał się do dymisji - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Bączek jest współtwórcą SKW i jednym z najbliższych współpracowników b. szefa MON Antoniego Macierewicza. Bączka ma zastąpić Maciej Materka. O dymisji Bączka mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Nisztor Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Rozwoju Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz

Zmiany w MON: Prezes PiS nie był fanem dymisji Macierewicza

– Myślę, że decyzję w tej sprawie podjął sam Jarosław Kaczyński – mówił w Debacie Poranka Piotr Semka z Do Rzeczy, odnosząc się do dymisji Antoniego Macierewicza, która miała miejsce w ramach ostatniej rekonstrukcji rządu. W Polskim Radiu 24 również komentarz Tomasza Sakiewicza z Gazety Polskiej i Michała Matysa, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki prezydent Andrzej Duda

„Odejście Antoniego Macierewicza było sprawą wizerunkową”

Dymisja Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej zaskoczyła wielu komentatorów polskiej sceny politycznej, a także wywołała negatywne komentarze części wyborców Prawa i Sprawiedliwości. O politycznej przyszłości i dokonaniach w MON byłego ministra mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Prawo i Sprawiedliwość PiS katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu. „Wyraźny ruch w kierunku centrum”

Zakończyła się rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckeigo. Nowych szefów mają między innymi ministerstwa obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, zdrowia, finansów i środowiska. O rekonstrukcji mówili w audycji Północ-Południe socjolog prof. Antoni Kamiński (Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i Agaton Koziński („Polski The Times”). O zmianach rządzie mówili tez w PR24 dr Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i prof. Jacek Zaleśny (Instytut Nauk Politycznych UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak premier Prawo i Sprawiedliwość Antoni Kamiński Agaton Koziński

Setki tysięcy złotych odszkodowań za "Akcję Widelec"

Prawie 300 tys. złotych Skarb Państwa wypłacił osobom poszkodowanym w tzw. "Akcji Widelec", którzy poprosili o pomoc przedstawicieli inicjatywy "sprawiedliwość za widelec". To zadośćuczynienie za przewlekłość procesów, które toczyły się w tej sprawie. Wprawdzie od niechlubnej operacji policji, w której zatrzymano ponad 750 kibiców, minęło prawie 10 lat, to wciąż wielu z jej uczestników czeka na finał wytoczonych przed laty procesów. Oskarżeni kibice mówią "dość" i sądzą wymiar sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  kibice policja Legia Warszawa TYLKO U NAS POLSKA Grzegorz Schetyna Mariusz Błaszczak