X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Polskie w Rapperswilu wzbogaciło się o oryginalną rolkę pianolową z nagraniem wykonywanym przez I. Paderewskiego

25.12.2020 12:27
Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii, wzbogaciło się o kolejny oryginalny zabytek, który powiększył muzealną kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim - kompozytorze i światowej sławy pianiście, pierwszym premierze Rzeczpospolitej Polskiej po I wojnie światowej. Ta pamiątka to rolka pianolowa Duo Art amerykańskiej firmy Aeolian z 1921 roku z nagraniem słynnej miniatury fortepianowej Paderewskiego - Menuetu G-dur opus 14 numer 1.
Audio
  • Muzeum Polskie w Rapperswilu wzbogaciło się o oryginalną rolkę pianolową z nagraniem utworu wykonywanego przez I. Paderewskiego. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w Rzymie
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w RzymieNarodowe Archiwum Cyfrowe

Niezwykle cenną pamiątkę, Muzeum przekazał Hans Kunz, pasjonat muzyki, znawca mechanicznych instrumentów muzycznych. Historyk sztuki z Muzeum w Rapperswilu Anna Tomczak wyjaśnia, że rolka pianolowa to nośnik dźwięku sprzed stu lat. - Jest to długa rolka papieru o szerokości 28 centymetrów, na której utwór muzyczny został zapisany w postaci małych dziurek. Do odtworzenia tak zapisanego utworu konieczne było specjalne urządzenie o nazwie pianola. To pianino posiadające mechanizm, który potrafił odczytywać perforację podczas odwijania się takiej rolki - tłumaczy.

Anna Tomczak podkreśla, że rolki pianolowe z utworami wykonywanymi przez Ignacego Paderewskiego mają wyjątkową wartość. - Jako popularny nośnik dźwięku w latach latach 20 - tych i 30 - tych XX wieku, stanowią przede wszystkim bardzo cenny zabytek z wczesnego okresu historii fotografii. Są też zapisem wyjątkowego kunsztu Paderewskiego. Odtwarzając dziś takie nagranie nabrać można wyobrażenia czym była gra tego wybitnego artysty - podkreśla Anna Tomczak.

Dyrektorka Muzeum Anna Buchmann mówi, że przekazana rola pianolowa będzie ważną częścią bogatego zbioru pamiątek po Ignacym Paderewskim, który był niezwykle istotną postacią dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Paderewski mieszkał w Szwajcarii od 1897 roku i przez lata wraz ze środowiskiem związanym z Muzeum Polskim w Rapperswilu działał na arenie międzynarodowej na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspierał finansowo działalność Muzeum, a o jego zaangażowaniu świadczy nadanie mu przez zarząd tytułu honorowego członka Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Muzeum Polskie w Rapperswilu powstało 150 lat temu z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. W zamyśle twórców miała to być instytucja kultywująca tradycje Rzeczypospolitej, będąca wizytówką polskiej kultury, kraju który nie istniał wtedy na mapie politycznej Europy.

IAR/dad