Redakcja Polska

93 lata temu zaczęło nadawać Polskie Radio Wilno

15.01.2021 11:06
93 lata temu rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Wilno. Była to piąta rozgłośnia Polskiego Radia. Próbne transmisje rozpoczęto jeszcze pod koniec 1927 roku.
Audio
  • 93 lata temu zaczęło nadawać Polskie Radio Wilno. Materiał Kamila Zalewskiego
Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Pierwszy z prawej siedzi jej dyrektor Witold Hulewicz, 1929.
Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Pierwszy z prawej siedzi jej dyrektor Witold Hulewicz, 1929. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Uroczyste otwarcie i poświęcenie stacji odbyło się 15 stycznia 1928 roku. Sygnałem wileńskiej rozgłośni był charakterystyczny głos kukułki. Od początku stacja nadawała pogadanki, koncerty oraz wiadomości, również po litewsku i białorusku. W programach brali udział słynni poeci, między innymi Teodor Bujnicki, Czesław Miłosz czy Konstanty Ildefons Gałczyński. W Polskim Radiu Wilno wyemitowane zostało pierwsze napisane specjalnie dla radia słuchowisko oryginalne. Był to "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza, pierwszego dyrektora wileńskiej rozgłośni. Polskie Radio Wilno prowadziło także codzienne bezpośrednie transmisje mszy świętych z Ostrej Bramy.

Za pośrednictwem stacji nadawane na całą Polskę były słynne środy literackie. Początkowo siedziba rozgłośni mieściła się na Zwierzyńcu, a później przeniosła się ówczesną ulicę Mickiewicza. Tuż przed wojną siedzibą rozgłośni miał być nowy budynek na Lipówce. Wszystkie trzy budynki istnieją do dzisiaj. Polskie Radio Wilno nadawało program do 16 września 1939 roku. Tego dnia stacja została zbombardowana przez niemieckie samoloty.

Obecnie jedyną polską stacją nadającą w Wilnie jest Radio Znad Wilii. Za pośrednictwem rozgłośni transmitowane są audycje Polskiego Radia dla Zagranicy i wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej. Codzienne półgodzinne programy po polsku nadawane są również w publicznym radiu litewskim LRT.


IAR/dad

Zmiany w służbie zagranicznej. "Musimy oddzielić politykę od spraw urzędniczych"

15.01.2021 08:26
Musimy oddzielić politykę od spraw urzędniczych; za sferę polityczną odpowiadają ambasadorowie, wiceministrowie i ministrowie, urzędnicy powinni być apolitycznymi specjalistami - tak o zmianach w służbie zagranicznej mówił szef MSZ Zbigniew Rau.

Polacy na Litwie mogą już wypełnić ankietę dotyczącą narodowości

15.01.2021 09:38
Od piątku 15 stycznia Polacy na Litwie mogą wypełnić specjalną ankietę przygotowaną przez litewski Departament Statystyki. Związane jest to z prowadzonym od początku stycznia w tym kraju spisem powszechnym.