X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

78 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

26.04.2021 13:11
78 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu. Jego raporty były pierwszymi na świecie doniesieniami o Holokauście.
Audio
  • 78 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz [POSŁUCHAJ]
Witold Pilecki
Witold PileckiFoto: Polskie Radio / Youtube

Rotmistrz Pilecki został dobrowolnie więźniem Auschwitz w 1940 roku, aby organizować tam ruch oporu i prowadzić działalność wywiadowczą. Spędził w obozie 947 dni. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście - tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie.

Do ucieczki z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Witold Pilecki wykorzystał czas tuż po Wielkanocy, gdy uwaga strażników była nieco mniejsza. Już na wolności Witold Pilecki przedstawił Armii Krajowej swój plan ataku na obóz. Nie zyskał on jednak aprobaty dowództwa. 

W 1944 roku Witold Pilecki brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku przez blisko rok był torturowany. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział, że "Oświęcim to była igraszka". W pokazowym procesie został oskarżony o szpiegostwo i skazany na śmierć. Zamordowano go strzałem w tył głowy, 25 maja 1948 roku.

Do dziś nie odnaleziono ciała Witolda Pileckiego. Po przeprowadzonych w 2012 roku ekshumacjach ustalono, że został najprawdopodobniej pochowany w zbiorowej mogile w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. Prace poszukiwawcze trwają.

Wyrok skazujący Witolda Pileckiego został unieważniony w 1990 roku, przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013-tym - awansowany do stopnia pułkownika.

Brytyjski historyk profesor Michael Foot (zmarły w 2012) zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. 


IAR/PP