X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Siedem lat temu Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego

27.04.2021 16:54
Siedem lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, papież Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Uroczystość ta, podobnie jak beatyfikacja papieża Polaka w 2011 roku, odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. To święto ustanowił Jan Paweł II w 2000 roku, podczas kanonizacji siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.
Audio
  • Mija 7 lat od kanonizacji Jana Pawła II [POSŁUCHAJ]
Papież Jan Paweł II na zdjęciu archiwalnym z 25.01.2004 r.
Papież Jan Paweł II na zdjęciu archiwalnym z 25.01.2004 r.PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Jan Paweł II stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1978-2005. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy". Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Jan Paweł II zmarł w opinii świętości, 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego.

Nadzieje wiernych na wyniesienie na ołtarze "papieża pielgrzyma", jak określano Jana Pawła II, stały się widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej 8 kwietnia 2005 roku, gdy ludzie zgromadzeni na placu św. Piotra wznosili okrzyki "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".

Podczas uroczystości kanonizacji w 2014 roku, Franciszek nazwał Jana Pawła II "papieżem rodziny", odnosząc się do jednego z najważniejszych przesłań jego pontyfikatu, którym była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty - adhortację apostolską "O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym" oraz "List do rodzin". Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy i znaczenie rodziny we współczesnym świecie.

Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 132 państwa. Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.

Papież Polak zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Podczas swego pontyfikatu beatyfikował i kanonizował łącznie 1820 osób, wywodzących się z różnych krajów na wszystkich kontynentach. Zwracał uwagę na świętość ludzi świeckich, między innymi beatyfikował pierwsze w historii Kościoła małżeństwo - Marię i Luigiego Quattrocchi z Włoch.
Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.


IAR/PP