X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wojciech Kossak - wybitny malarz batalista, orędownik sztuki narodowej

13.09.2019 15:35
Wojciech Kossak był jednym z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich. Czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.
Audio
  • Wojciech Kossak, wybitny malarz batalista. Audycja Marii Wieczorkiewicz z cyklu "Wybitni Polacy II RP" [posłuchaj]
Fragment autoportretu Wojciecha Kossaka (1893 r.)
Fragment autoportretu Wojciecha Kossaka (1893 r.) Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wojciech Kossak  urodził się  31 grudnia 1856 r. w Paryżu, tam też spędził dzieciństwo. Po przeprowadzce do Polski  rodzina  Kossaków w 1861 roku osiedliła się w Warszawie, a następnie w Krakowie.

Wojciech, od najmłodszych lat wprowadzany był  w arkana  sztuki przez ojca Juliusza Kossaka, dopiero  w 1871 r. rozpoczął naukę w krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa, a potem uczył się  w Monachium i  Paryżu.

Po powrocie do Polski  Wojciech Kossak ożenił się z Marią Kisielnicką. Para miała trójkę dzieci: Jerzego Kossaka, późniejszego malarza malarza, Marię (Pawlikowską Jasnorzewską -poetkę) oraz Magdalenę (Samozwaniec -pisarkę).

Niezwykle ważnym elementem życia Wojciecha Kossaka były liczne podróże, jakie odbywał, po Europie, ale także do Stanów Zjednoczonych. Malował i sprzedawał tam  swoje obrazy, nawiązywał też  kontakty z najważniejszymi przedstawicielami ówczesnego malarstwa, ale i świata polityki.

Wojciech Kossak był protegowanym cesarza niemieckiego Wilhelma II, malował dla dworu pruskiego oraz austriackiego. Pod koniec lat 90. XIX wieku artysta założył  grupę malarską „Zero”.

W latach 1915-1918 pracował jako profesor w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Został wiceprezesem, a następnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Wojciech Kossak zasłynął jako niezrównany  malarz scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne i portrety. W jego spuściźnie krytycy sztuki  oddzielają dzieła  wielkiej klasy od obrazów tworzonych w pośpiechu, na doraźne zamówienia.

Jego najsłynniejsze prace, to: monumentalna „Panorama Racławicka”, którą współtworzył z grupą artystów  pod kierownictwem Jana Styki  oraz: „Sowiński na Szańcach Woli”, „Grunwald”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Zaślubiny Polski z morzem”.

Wojciech Kossak zmarł w Krakowie 29 lipca 1942 roku.

O wielkim malarzu bataliście, orędowniku sztuki narodowej opowiada profesor Iwona Luba, kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UW.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czytał Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Maria Wieczorkiewicz