Polskie Radio
Section05
Wojciech Kossak

Obraz "Piłsudski na Kasztance" Kossaka odnaleziony po 19 latach

Stołeczni policjanci wraz z prokuraturą odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance" z 1928 roku. – To ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy starają się odzyskiwać skradzione dzieła sztuki – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Dzieło skradziono w styczniu 1997 roku w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Wojciech Kossak Józef Piłsudski

Gierymski i Boznańska na aukcji. "Milion złotych po raz pierwszy"

16 października warszawski Dom Aukcyjny Agra-Art wystawił na sprzedaż 84 dzieła sztuki tradycyjnej. W katalogu licytacji pojawiły się obrazy m.in. Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Władysława Ślewińskiego i Zofii Stryjeńskiej. O aukcji mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Szukalski (Agra-Art).
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Jan Matejko Maksymilian Gierymski malarstwo Olga Boznańska SZTUKA Wojciech Kossak Zofia Stryjeńska KULTURA

Po 22 latach odnaleziono autoportet Kossaka

Skradziony 22 lata temu autoportret Wojciecha Kossaka odnalazł się w Bydgoszczy. Do policjantów zgłosił się rzeczoznawca, który miał wycenić dzieło. Ekspert poinformował funkcjonariuszy, że jest w posiadaniu oryginalnego obrazu Kossaka, który został skradziony 22 lata temu z muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Według policji, nabywca nie wiedział, że kupuje kradzione dzieło.
Zobacz więcej na temat:  Bydgoszcz kradzież KULTURA policja przestępczość SZTUKA Wojciech Kossak