X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Janusz Korczak - lekarz, pedagog, pierwszy rzecznik praw dzieci

19.09.2019 13:40
Janusz Korczak, pierwszy, nieoficjalny rzecznik praw dziecka, był pisarzem, działaczem społecznym, prekursorem pełnego szacunku podejścia do dzieci. Jego przemyślenia dotyczące wychowania, mimo upływu 100 lat, nie straciły na aktualności.
Audio
  • "Wybitni Polacy II RP" - Janusz Korczak [posłuchaj]
Janusz Korczak
Janusz KorczakPAP/CAF-ARCHIWUM

Janusz Korczak urodził się 22 VI 1878 roku w Warszawie. Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. Po ukończeniu studiów medycznych, w latach 1907–09 pogłębiał wiedzę w klinikach w Berlinie i Paryżu.

Należał do kręgu postępowej inteligencji warszawskiej przełomu XIX i XX w. Współpracował m.in. z: „Głosem” czy „Przeglądem Społecznym”. W 1912 roku przyczynił się do otwarcia Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, którego dyrektorem pozostał do śmierci. Od roku 1919 współpracował z Marią Falską przy organizowaniu zakładu wychowawczego Nasz Dom dla dzieci polskich.

Prowadził wykłady w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej.

W 1926 roku założył pierwsze i jedyne w swoim rodzaju czasopismo dla dzieci „Mały Przegląd”, redagowane wraz z dziećmi (ukazywało się do 1939 roku). Był także autorem popularnych pogadanek radiowych zwanych "gadaninkami Starego Doktora".

Poczuwał się do podwójnej przynależności kulturowej i narodowej, jako Żyd-Polak czynnie działał w obrębie obu społeczności, ale również na rzecz ich zbliżenia.

Badacz i odkrywca świata dzieci, trybun walki o ich prawa, praktyk i teoretyk wychowania; symboliczna postać oporu cywilnego w czasach Zagłady; autorytet moralny, także współcześnie łączący ludzi ponad podziałami – „człowiek ludzkości”.

W sierpniu 1942, mimo szansy opuszczenia getta, pozostał ze swymi podopiecznymi i wraz z nimi został wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Tam zginął.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonorowali go Orderem Orła Białego, najstarszym i najważniejszym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej.

O spuściźnie Janusza Korczaka opowiada Marta Ciesielska z Korczakianum, Pracowni Naukowej Muzeum Warszawy. 

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czytał Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Katarzyna Semaan