Polskie Radio
Section05
Janusz Korczak

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Janusz Korczak Kulturalna strefa radio dla dzieci Martyna Chuderska

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

36 lat temu, 19 października 1987, zmarł Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiątka z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura literatura polska KSIĄŻKA

27. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj" - co w programie?

Już wkrótce rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj". Hasłem przewodnim 27. edycji wydarzenia jest "Rodzinność". - Ta rodzinna sieć w programie rozpięta jest bardzo szeroko, pomiędzy relacjami domowymi, relacjami rówieśniczymi, relacjami w szkole, ale też relacjami społecznymi - mówi Dorota Kowalkowska, dyrektor artystyczna festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo TEATR Janusz Korczak młodzież

Konferencja w Arabii Saudyjskiej istotnym forum kształtowania szerokiego poparcia dla Ukrainy

Przedstawiciele około 40. krajów uczestniczyli w zakończonej w Arabii Saudyjskiej konferencji o przyszłości Ukrainy. Zgodnie z przewidywaniami, spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Eksperci twierdzą jednak, że było istotnym forum kształtowania szerokiego poparcia dla Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Arabia Saudyjska Ukraina wojna na Ukrainie Mateusz Morawiecki Janusz Korczak Polonia bitwa warszawska historia Polski

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Premierowy reportaż w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

To jeden z cytatów zawartych w myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Kiedy czyta się to, co po sobie pozostawił, to widać, jak ponadczasowe są jego słowa. Cytaty z dzieł Janusza Korczaka do dziś są inspirujące i dające do myślenia. Są też wzruszające i łączą się w spójną opowieść o rodzicielstwie i szacunku do dziecka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Janusz Korczak pr poleca

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - reportaż Urszuli Żóltowskiej-Tomaszewskiej

To jeden z cytatów zawartych w myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Kiedy czyta się to, co po sobie pozostawił, to widać, jak ponadczasowe są jego słowa. Cytaty z dzieł Janusza Korczaka do dziś są inspirujące i dające do myślenia. Są też wzruszające i łączą się w spójną opowieść o rodzicielstwie i szacunku do dziecka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Janusz Korczak

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Bukareszt Janusz Korczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Bajka muzyczna "Król Maciuś I" – najmłodsi mają głos

– Napisanie bajki muzycznej to jest bardzo ciekawe wyzwanie – napisać coś, co jest proste do wykonania i jednocześnie ciekawe do słuchania – opowiadał w Dwójce Jerzy Rogiewicz, kompozytor bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 18 września o godzinie 13.00.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Korczak Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna bajka dzieci KULTURA

Przyznano nagrody im. Janusza Korczaka

Akademia Janusza Korczaka ogłosiła laureatów nagrody im. Janusza Korczaka. Kapituła przyznała 12 nagród oraz wyróżniła 14 kolejnych laureatów. Nagrodzone zostały osoby publiczne, które działają zgodnie z filozofią "Starego Doktora", kierujące się korczakowskimi wartościami, instytucje edukacyjne i lokalni liderzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Janusz Korczak wychowanie nauczyciel Katarzyna Stoparczyk Trójka Polskie Radio

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem wychowanie Żydzi Katarzyna Cygler Trójka