Janusz Korczak urodził się 22 VI 1878 roku w Warszawie. Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. Po ukończeniu studiów medycznych, w latach 1907–09 pogłębiał wiedzę w klinikach w Berlinie i Paryżu.
Należał do kręgu postępowej inteligencji warszawskiej przełomu XIX i XX w. Współpracował m.in. z: „Głosem” czy „Przeglądem Społecznym”. W 1912 roku przyczynił się do otwarcia Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, którego dyrektorem pozostał do śmierci. Od roku 1919 współpracował z Marią Falską przy organizowaniu zakładu wychowawczego Nasz Dom dla dzieci polskich.
Prowadził wykłady w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej.
W 1926 roku założył pierwsze i jedyne w swoim rodzaju czasopismo dla dzieci „Mały Przegląd”, redagowane wraz z dziećmi (ukazywało się do 1939 roku). Był także autorem popularnych pogadanek radiowych zwanych "gadaninkami Starego Doktora".
Poczuwał się do podwójnej przynależności kulturowej i narodowej, jako Żyd-Polak czynnie działał w obrębie obu społeczności, ale również na rzecz ich zbliżenia.
Badacz i odkrywca świata dzieci, trybun walki o ich prawa, praktyk i teoretyk wychowania; symboliczna postać oporu cywilnego w czasach Zagłady; autorytet moralny, także współcześnie łączący ludzi ponad podziałami – „człowiek ludzkości”.
W sierpniu 1942, mimo szansy opuszczenia getta, pozostał ze swymi podopiecznymi i wraz z nimi został wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Tam zginął.
W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonorowali go Orderem Orła Białego, najstarszym i najważniejszym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej.
O spuściźnie Janusza Korczaka opowiada Marta Ciesielska z Korczakianum, Pracowni Naukowej Muzeum Warszawy.
Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Teksty czytał Krzysztof Dumała.
Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania audycji zaprasza Katarzyna Semaan.