X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Arcybiskup Antoni Baraniak - "niezłomny żołnierz Kościoła"

29.10.2019 10:54
Był zaufanym sekretarzem prymasów Polski, najpierw Augusta Hlonda, po jego śmierci, Stefana Wyszyńskiego. Uwięziony i torturowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego
Audio
  • "Wybitni Polacy II RP": Arcybiskup Antoni Baraniak - biskup niezłomny, salezjanin, zaufany sekretarz prymasów Polski, najpierw Augusta Hlonda, później Stefana Wyszyńskiego [posłuchaj]
Na zdjęciu archiwalnym z 15.10.1972 r. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak (w mitrze i z pastorałem) podczas konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. również kardynałowie: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Paolo Bertoli (L), arcybiskup Filadelfii John Joseph Krol (C), pry
Na zdjęciu archiwalnym z 15.10.1972 r. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak (w mitrze i z pastorałem) podczas konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. również kardynałowie: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Paolo Bertoli (L), arcybiskup Filadelfii John Joseph Krol (C), pryPAP/Witold Rozmysłowicz

Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku w Sebastianowie. W 1920 roku wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego. W latach 1921-1924 studiował filozofię. W latach 1927-1931 przebywał w Rzymie, gdzie odbywał studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Uzyskał stopień doktora. W 1930 roku przyjął w Krakowie z rąk abp. Adama Sapiehy święcenia kapłańskie.

W 1933 roku ks. Antoni Baraniak został powołany przez prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda na sekretarza i osobistego kapelana. Wybuch II wojny światowej zmusił Prymasa Polski i jego sekretarza do opuszczenia kraju. Wracają dopiero w lipcu 1945 r.

Po śmierci kardynała Augusta Hlonda w 1948 roku, został sekretarzem i kapelanem kolejnego prymasa - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku, kiedy do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej wkroczyli funkcjonariusze UB w celu aresztowania kardynała Wyszyńskiego, prymas sądził, że to biskup Antoni Baraniak zastąpi go w pełnieniu obowiązków. Jednak już kilka godzin później także i on został zatrzymany.

Biskup został umieszczony w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, spędził tam 27 miesięcy. Po swoim uwolnieniu w październiku 1956 roku biskup Antoni Baraniak pozostawał dalej kierownikiem Sekretariatu Prymasa, do końca maja 1957 roku, czyli do dnia jego nominacji przez Piusa XII na arcybiskupa poznańskiego. Rządy w diecezji objął 2 lipca 1957 roku.

Abp. Antoni Baraniak zmarł 13 sierpnia 1977 roku.

O życiu i heroizmie arcybiskupa Antoniego Baraniaka mówi dr Rafała Łatka, historyk i politolog, pracownik naukowy Biura Badań Historycznych IPN, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN: ,,Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989″.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan

Zobacz więcej na temat: Kościół II RP Senat