Redakcja Polska

Arcybiskup Antoni Baraniak - "niezłomny żołnierz Kościoła"

29.10.2019 10:54
Był zaufanym sekretarzem prymasów Polski, najpierw Augusta Hlonda, po jego śmierci, Stefana Wyszyńskiego. Uwięziony i torturowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego
Audio
  • "Wybitni Polacy II RP": Arcybiskup Antoni Baraniak - biskup niezłomny, salezjanin, zaufany sekretarz prymasów Polski, najpierw Augusta Hlonda, później Stefana Wyszyńskiego [posłuchaj]
Na zdjęciu archiwalnym z 15.10.1972 r. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak (w mitrze i z pastorałem) podczas konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. również kardynałowie: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Paolo Bertoli (L), arcybiskup Filadelfii John Joseph Krol (C), pry
Na zdjęciu archiwalnym z 15.10.1972 r. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak (w mitrze i z pastorałem) podczas konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. również kardynałowie: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Paolo Bertoli (L), arcybiskup Filadelfii John Joseph Krol (C), pryPAP/Witold Rozmysłowicz

Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku w Sebastianowie. W 1920 roku wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego. W latach 1921-1924 studiował filozofię. W latach 1927-1931 przebywał w Rzymie, gdzie odbywał studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Uzyskał stopień doktora. W 1930 roku przyjął w Krakowie z rąk abp. Adama Sapiehy święcenia kapłańskie.

W 1933 roku ks. Antoni Baraniak został powołany przez prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda na sekretarza i osobistego kapelana. Wybuch II wojny światowej zmusił Prymasa Polski i jego sekretarza do opuszczenia kraju. Wracają dopiero w lipcu 1945 r.

Po śmierci kardynała Augusta Hlonda w 1948 roku, został sekretarzem i kapelanem kolejnego prymasa - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku, kiedy do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej wkroczyli funkcjonariusze UB w celu aresztowania kardynała Wyszyńskiego, prymas sądził, że to biskup Antoni Baraniak zastąpi go w pełnieniu obowiązków. Jednak już kilka godzin później także i on został zatrzymany.

Biskup został umieszczony w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, spędził tam 27 miesięcy. Po swoim uwolnieniu w październiku 1956 roku biskup Antoni Baraniak pozostawał dalej kierownikiem Sekretariatu Prymasa, do końca maja 1957 roku, czyli do dnia jego nominacji przez Piusa XII na arcybiskupa poznańskiego. Rządy w diecezji objął 2 lipca 1957 roku.

Abp. Antoni Baraniak zmarł 13 sierpnia 1977 roku.

O życiu i heroizmie arcybiskupa Antoniego Baraniaka mówi dr Rafała Łatka, historyk i politolog, pracownik naukowy Biura Badań Historycznych IPN, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN: ,,Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989″.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan

Zobacz więcej na temat: Kościół II RP Senat