X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stefan Korboński - wybitny polityk ruchu ludowego, adwokat, pisarz i żołnierz

05.11.2019 13:09
Stefan Korboński pełnił m.in. obowiązki Delegata Rządu na Kraj w okupowanej Warszawie, był aktywnym działaczem emigracyjnym. Wielokrotnie odznaczany, w tym pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Audio
  • Stefan Korboński - polityk ruchu ludowego, adwokat, pisarz i żołnierz [posłuchaj]
Stefan Korboński na warszawskiej ulicy
Stefan Korboński na warszawskiej ulicyźr. https://korbonski.ipn.gov.pl/

Stefan Korboński urodził się 2 marca 1901 roku w miejscowości Praszka znajdującej się na terenie Królestwa Polskiego. W maju 1919 roku porzucił szkołę, by wziąć udział w obronie Lwowa. Do wojska ponownie zgłosił się w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, w 1920 roku. Rok później brał udział w III powstaniu śląskim, za co odznaczono go Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi.

W latach 20. pracował jako nauczyciel, ukończył studia prawnicze, pracował w Prokuratorii Generalnej w Poznaniu, a także otworzył praktykę prawniczą w kancelarii adwokackiej w Warszawie.

W 1925 roku związał się ruchem ludowym, najpierw wstąpił do PSL Wyzwolenie, a następnie działał w Stronnictwie Ludowym.  W 1936 roku został przewodniczącym Stronnictwa w województwie białostockim.

Po wybuchu II wojny światowej służył w piechocie. Dostał się do niewoli radzieckiej, ale uciekł, i powrócił do okupowanej Warszawy, gdzie działał w konspiracji. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, angażował się także w podziemne struktury polityczne, pełniąc również obowiązki przewodniczącego Rady Jedności Narodowej, aż do aresztowania przez NKWD.

Po wojnie powrócił do praktyki adwokackiej i działalności politycznej. Był członkiem kierownictwa PSL, z ramienia którego w roku 1947 został posłem. Zagrożony represjami opuścił jednak kraj, by zamieszkać w USA i dalej angażować się w działalność społeczną i polityczną wśród polskich emigrantów. Do ojczyzny nie powrócił. Zmarł w Waszyngtonie w 1989 roku. Wielokrotnie odznaczany, w tym pośmiertnie Orderem Orła Białego.

O dziedzictwie Stefana Korbońskiego mówi profesor Arkadiusz Indraszczyk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: Senat emigracja PSL