X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 02.08.2019

02.08.2019 18:00
W tym wydaniu: zapowiedź wizyty prezydenta USA w Polsce, rozmowy szefów dyplomacji Polski i Niemiec oraz spotkania nowego premiera Wielkiej Brytanii w Walii, Szkocji i Irlandii
Audio
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald TrumpFlickr

TO JUŻ PEWNE. DONALD TRUMP PRZYJEDZIE DO POLSKI

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump potwierdził, że przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślał bardzo dobre relacje z Polską. 

Przed planowaną wizytą prezydenta Donalda Trumpa w naszym kraju, toczą się takze rozmowy w sprawie nowych deklaracji o współpracy militarnej Polski i Stanów Zjednoczonych. Mówił o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że porozumienie podpisane w czerwcu przez prezydentów Polski i USA zakłada zwiększenie liczby stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy przynajmniej o tysiąc.

Szef resortu obrony wyraził też nadzieję, że w czasie wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce, która rozpocznie się 31 sierpnia, a zakończy 2 września, Donald Trump i Andrzej Duda spotkają się z przebywającymi w naszym kraju mundurowymi z USA

HEIKO MAAS NA OBCHODACH 75. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Polityka europejska, współpraca transatlantycka i w ramach ONZ, a także kwestie bilateralne - o tym rozmawiali w Warszawie szefowie dyplomacji Polski i Niemiec. Jacek Czaputowicz i Heiko Maas spotkali się w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jacek Czaputowicz podkreślał, że wraz z nową przewodniczącą Komisji i nowym jej składem, polskie władze liczą na "nowe otwarcie":

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ocenił, że oba kraje z sukcesem pracują nad realizacją postanowień polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych z ubiegłego roku. "Chcemy wzmocnić Europę zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz" - deklarował Heiko Maas.

Jacek Czaputowicz podkreślał, że Stany Zjednoczone pozostają kluczowym partnerem Unii Europejskiej w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. "Europejska współpraca powinna rozwijać się bez negatywnego wpływu na partnerstwo transatlantyckie" - mówił szef polskiej dyplomacji.

Heiko Maas, który wział udział w obchodach 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskeigo, powiedział, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za okrucieństwo wyrządzone Polakom w czasie drugiej wojny światowej.
W Muzeum Powstania Warszawskiego szef niemieckiej dyplomacji mówił o tym, że z rąk Niemców ucierpiała nie tylko Warszawa, ale mieszkańcy całego terytorium okupowanej Polski. 

Heiko Maas poprosił też naród polski o przebaczenie za to, co Niemcy zrobili w Warszawie w czasie powstania. 

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji spotkali się w Muzeum Powstania Warszawskiego z młodzieżą z Polski i Niemiec. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ministrowie złożyli też wieńce przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

BORIS JOHNSON PRZEKONUJE, ŻE CHCE DOBRZE

Brytyjski premier Boris Johnson, który zaraz po przejęciu mandatu premiera nie wykluczył twardego brexitu, w tym tygodniu odwiedził Szkocję, Walię, i Irlandię, by uspokoić tamtejsze władze i mieszkańców. Tym razem zapewnił : chcemy umowy brexitowej z Unią Europejską. Podczas swej pierwszej wizyty w Szkocji, która sprzeciwia się twardemu brexitowi, nowy premier powiedział, że że przy dobrej woli z obu stron twardy brexit jest mało prawdopodobny: "Nie chcę, by Zjednoczone Królestwo sprawiało wrażenie wyniosłego. Chcę, byśmy byli zaangażowani, byśmy wyciągnęli rękę. Na naszej drodze możemy nadłożyć nawet nie milę, lecz sto mil. Ale jedno musi być jasne: irlandzki bezpiecznik jest martwy. Podobnie jak dotychczasowa umowa, której trzeba się pozbyć. Ale jest miejsce na nowe porozumienie".

Rządząca krajem Szkocka Partia Narodowa jest przekonana, że twardy brexit zwiększy poparcie mieszkańców Szkocji dla oderwania się od Królestwa. Mimo deklaracji premiera w tym tygodniu rozpoczął działanie rządowy komitet, którego celem jest przygotowanie kraju na twardy brexit.

Również po pierwszej rozmowie między nowym premierem Zjednoczonego Królestwa oraz szefem rządu Irlandii - brak przełomu. Boris Johnson mówi, że istniejące porozumienie w sprawie brexitu trzeba zmienić, Leo Varadkar odpowiada, że to niemożliwe.

Kancelaria premiera poinformowała, że nie uda się on do europejskich stolic, dopóki nie dostanie ze strony Unii sygnału, iż Wspólnota zgadza się na renegocjację porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.