Polskie Radio
Section05
relacje polsko-niemieckie

Prof. Musiał: w latach 90. Polska została skolonizowana gospodarczo przez Niemcy

- Niemcy nigdy nie byli zainteresowani, by Polska rozwijała się gospodarczo - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk. - Z punktu widzenia globalnej strategii, Polska postrzegana była jako dodatek, z jednej strony rynek zbytu, z drugiej - siła robocza - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska Wielki Projekt relacje polsko-niemieckie Antoni Trzmiel

"Finansowe zagłodzenie" Węgier i Polski. Historyk: rozszerzyłbym wniosek o odwołanie Barley

- Pani Barley nazwała polski rząd reżimem. To słowo ma znaczenie pejoratywne, to jest forma rządów dyktatorskich. Katarina Barley nie ma pojęcia o tym, że w Polsce były demokratyczne wybory? Wniosek rozszerzyłbym o to, jakim prawem wiceszefowa PE używa takich określeń pod adresem polskiego rządu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Niemcy relacje polsko-niemieckie fundusze unijne

"Naszym nacjonalistom wszystko kojarzy się z jednym". Sikorski broni skandalicznych słów Barley

- Naszym nacjonalistom wszystko kojarzy się z jednym. Łatwiej jest chwycić za źle przetłumaczone słowa niemiecko-brytyjskiej polityk, niż przestać łamać praworządność, co jest warunkiem wypłaty funduszy europejskich - stwierdził były minister spraw zagranicznych, który był gościem programu WP "Newsroom".
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Parlament Europejski relacje polsko-niemieckie fundusze unijne Niemcy polityka POLSKA

"To porażająca kwestia". Prof. Grochmalski o wywiadzie Katariny Barley ws. praworządności w Polsce

- Wypowiedź wiceszefowej Parlamentu Europejskiego to kwestia dla mnie wręcz porażająca i sygnał dla nas, że tracimy fundamentalną wrażliwość w ramach Unii Europejskiej ze strony państwa niemieckiego powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Unia Europejska fundusze unijne Polska w Unii Europejskiej relacje polsko-niemieckie Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

"Tłumaczenie niemieckiego radia jest nieprzekonujące". Karnowski o wywiadzie Katariny Barley ws. Polski i Węgier

- Wyjaśnienie niemieckiego radia brzmi dość dziwnie, jest nieprzekonujące. Mamy do czynienia z czymś w rodzaju podania koła ratunkowego pani polityk. Przyjmuję, że mówiła o "zagłodzeniu" obu krajów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z tygodnika "Sieci", odnosząc się do wywiadu udzielonego przez wiceprzewodniczą Parlamentu Europejskiego Katarinę Barley w sprawie Polski i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej relacje polsko-niemieckie ŚWIAT Europa

Jastrzębowski: Niemcy wciąż uważają się za najważniejszych, słyszymy tę butę w nowym pokoleniu

- Jestem absolutnie przekonany, że Niemcy mają strategię w jaki sposób chcą zjednoczyć Europę pod swoim dowództwem. Dalej myślą o sobie jako o narodzie najważniejszym, najmądrzejszym, aroganckim - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. - Słyszymy tę butę w nowym pokoleniu - dodał. Gośćmi "Tematu dnia" byli także Dawid Wildstein z TVP i Piotr Cywiński z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Niemcy Michał Rachoń Dawid Wildstein relacje polsko-niemieckie ŚWIAT

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Cywiński: dla polskiej opozycji interes kraju jest na drugim miejscu

- Dla polskich polityków z opozycji priorytetem jest odzyskanie władzy. Interes kraju jest w tym przypadku na drugim miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"), odnosząc się do komentarzy poprzedzających wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Świątek Polskie Radio 24 wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza relacje polsko-amerykańskie relacje polsko-niemieckie

Prof. Krzysztof Miszczak: kwestia odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec musi zostać rozwiązana

- Niemcy muszą zaproponować Polsce uregulowania kwestii reparacji na wszystkich poziomach. Ludzie pamiętający II wojnę wymierają, ale ta sprawa dotyczy nie samych ofiar, także ich dzieci. To bardzo ważny problem stosunków polsko-niemieckich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Niemcy reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Heiko Maas Rząd RP Antoni Opaliński

Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

- Niemieckie media nie komentują szeroko wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w b. niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci" i wPolityce.pl. - Ciekawy jest – mówiąc językiem marketingu politycznego - tajming tej wizyty - zauważył Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-niemieckie historia Polski Niemcy Angela Merkel

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a relacje polsko-niemieckie

Jak po 80 latach od wybuchu II wojny światowej wydarzenia te wpływają na relacje polsko-niemieckie? Czy można zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie pogarszając jednocześnie współczesnych relacji między Polakami i Niemcami? Jak wygląda obecna polityka historyczna w Niemczech? Czy kwestia reparacji to dzisiaj realny postulat? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki II wojna światowa Niemcy relacje polsko-niemieckie reparacje wojenne