Polskie Radio
Section05
relacje polsko-niemieckie

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Cywiński: dla polskiej opozycji interes kraju jest na drugim miejscu

- Dla polskich polityków z opozycji priorytetem jest odzyskanie władzy. Interes kraju jest w tym przypadku na drugim miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"), odnosząc się do komentarzy poprzedzających wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Świątek Polskie Radio 24 wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza relacje polsko-amerykańskie relacje polsko-niemieckie

Prof. Krzysztof Miszczak: kwestia odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec musi zostać rozwiązana

- Niemcy muszą zaproponować Polsce uregulowania kwestii reparacji na wszystkich poziomach. Ludzie pamiętający II wojnę wymierają, ale ta sprawa dotyczy nie samych ofiar, także ich dzieci. To bardzo ważny problem stosunków polsko-niemieckich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Niemcy reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Heiko Maas Rząd RP Antoni Opaliński

Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

- Niemieckie media nie komentują szeroko wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w b. niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci" i wPolityce.pl. - Ciekawy jest – mówiąc językiem marketingu politycznego - tajming tej wizyty - zauważył Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-niemieckie historia Polski Niemcy Angela Merkel

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a relacje polsko-niemieckie

Jak po 80 latach od wybuchu II wojny światowej wydarzenia te wpływają na relacje polsko-niemieckie? Czy można zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie pogarszając jednocześnie współczesnych relacji między Polakami i Niemcami? Jak wygląda obecna polityka historyczna w Niemczech? Czy kwestia reparacji to dzisiaj realny postulat? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki II wojna światowa Niemcy relacje polsko-niemieckie reparacje wojenne

"Świat w powiększeniu". Relacje polsko-niemieckie

- To dobrze, że wizyta Heiko Maasa odbywa się właśnie wczoraj i dzisiaj 1 sierpnia. Bardzo mocne podkreślenie, że nie ma mowy o reparacjach stawia przed polskim rządem trudne wyzwanie i trzeba już o tym myśleć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk, znawca relacji polsko-niemieckich, komentując dwudniową wizytę szefa niemieckiego MSZ w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-niemieckie Heiko Maas Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz

R. Czarnecki: Polsce należą się reparacje wojenne od Niemiec

- Temat odszkodowań wojennych od Niemiec oczywiście istnieje. Berlin przyznaje to w odniesieniu do Grecji, ale te odszkodowania należą się również i nam. Kwestia tego nie czy, ale kwestia tego jak duże one będą i jak będą spłacane - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa relacje polsko-niemieckie Francja Emmanuel Macron POLSKA polityka

"Nie zmieniła się polityka Niemiec względem Rosji". Komentarz eksperta

- Niemcy będą dążyły do tego, żeby Polskę angażować na rzecz Unii Europejskiej, a nie rozbijać tej jedności – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold, ekspert ds. Niemiec z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniosła się w ten sposób do wtorkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerz Angelą Merkel.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Angela Merkel Niemcy POLSKA Unia Europejska Stany Zjednoczone Europa relacje polsko-niemieckie Nord Stream 2