Polskie Radio
Section05
relacje polsko-niemieckie

"Obecnie przechodzimy w tym obszarze prawdziwą rewolucję". Premier o rozwoju infrastruktury

"Zrobimy wszystko, by promować dalszą obecność firm niemieckich w Polsce i polskich w Niemczech. Ważny punkt to nasza infrastruktura. Obecnie Polska przechodzi w tym obszarze prawdziwą rewolucję. Jest to możliwe dzięki dwóm źródłom finansowania - środkom europejskim i pieniądzom pochodzącym z polskiego budżetu" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki GOSPODARKA gospodarka polska Niemcy relacje polsko-niemieckie firmy infrastruktura POLSKA

Reparacje od Niemiec za zniszczenia wojenne. Müller: ten temat jest podnoszony w rozmowach dwustronnych

- Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. Trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski relacje polsko-niemieckie stosunki polsko-niemieckie reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa historia Polski

"Niemcy dbają tylko o własny interes". Publicyści o solidarności w czasie pandemii

- Geopolityka odgrywa ogromną rolę, a solidarność międzynarodowa kończy się tam, gdzie zaczyna się własny partykularny interes. Dobrym przykładem są tu np. Niemcy i Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi Michała Rachonia byli także Dawid Wildstein (TVP) i Sławomir Jastrzębowski (ekspert ds. wizerunku).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja relacje polsko-niemieckie szczepienia Sputnik V pandemia Michał Rachoń Polskie Radio 24

Prof. Musiał: w latach 90. Polska została skolonizowana gospodarczo przez Niemcy

- Niemcy nigdy nie byli zainteresowani, by Polska rozwijała się gospodarczo - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk. - Z punktu widzenia globalnej strategii, Polska postrzegana była jako dodatek, z jednej strony rynek zbytu, z drugiej - siła robocza - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska Wielki Projekt relacje polsko-niemieckie Antoni Trzmiel

"Finansowe zagłodzenie" Węgier i Polski. Historyk: rozszerzyłbym wniosek o odwołanie Barley

- Pani Barley nazwała polski rząd reżimem. To słowo ma znaczenie pejoratywne, to jest forma rządów dyktatorskich. Katarina Barley nie ma pojęcia o tym, że w Polsce były demokratyczne wybory? Wniosek rozszerzyłbym o to, jakim prawem wiceszefowa PE używa takich określeń pod adresem polskiego rządu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Niemcy relacje polsko-niemieckie fundusze unijne

"Naszym nacjonalistom wszystko kojarzy się z jednym". Sikorski broni skandalicznych słów Barley

- Naszym nacjonalistom wszystko kojarzy się z jednym. Łatwiej jest chwycić za źle przetłumaczone słowa niemiecko-brytyjskiej polityk, niż przestać łamać praworządność, co jest warunkiem wypłaty funduszy europejskich - stwierdził były minister spraw zagranicznych, który był gościem programu WP "Newsroom".
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Parlament Europejski relacje polsko-niemieckie fundusze unijne Niemcy polityka POLSKA

"To porażająca kwestia". Prof. Grochmalski o wywiadzie Katariny Barley ws. praworządności w Polsce

- Wypowiedź wiceszefowej Parlamentu Europejskiego to kwestia dla mnie wręcz porażająca i sygnał dla nas, że tracimy fundamentalną wrażliwość w ramach Unii Europejskiej ze strony państwa niemieckiego powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Unia Europejska fundusze unijne Polska w Unii Europejskiej relacje polsko-niemieckie Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

"Tłumaczenie niemieckiego radia jest nieprzekonujące". Karnowski o wywiadzie Katariny Barley ws. Polski i Węgier

- Wyjaśnienie niemieckiego radia brzmi dość dziwnie, jest nieprzekonujące. Mamy do czynienia z czymś w rodzaju podania koła ratunkowego pani polityk. Przyjmuję, że mówiła o "zagłodzeniu" obu krajów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z tygodnika "Sieci", odnosząc się do wywiadu udzielonego przez wiceprzewodniczą Parlamentu Europejskiego Katarinę Barley w sprawie Polski i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej relacje polsko-niemieckie ŚWIAT Europa

Jastrzębowski: Niemcy wciąż uważają się za najważniejszych, słyszymy tę butę w nowym pokoleniu

- Jestem absolutnie przekonany, że Niemcy mają strategię w jaki sposób chcą zjednoczyć Europę pod swoim dowództwem. Dalej myślą o sobie jako o narodzie najważniejszym, najmądrzejszym, aroganckim - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. - Słyszymy tę butę w nowym pokoleniu - dodał. Gośćmi "Tematu dnia" byli także Dawid Wildstein z TVP i Piotr Cywiński z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Niemcy Michał Rachoń Dawid Wildstein relacje polsko-niemieckie ŚWIAT

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Cywiński: dla polskiej opozycji interes kraju jest na drugim miejscu

- Dla polskich polityków z opozycji priorytetem jest odzyskanie władzy. Interes kraju jest w tym przypadku na drugim miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"), odnosząc się do komentarzy poprzedzających wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Świątek Polskie Radio 24 wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza relacje polsko-amerykańskie relacje polsko-niemieckie

Prof. Krzysztof Miszczak: kwestia odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec musi zostać rozwiązana

- Niemcy muszą zaproponować Polsce uregulowania kwestii reparacji na wszystkich poziomach. Ludzie pamiętający II wojnę wymierają, ale ta sprawa dotyczy nie samych ofiar, także ich dzieci. To bardzo ważny problem stosunków polsko-niemieckich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Niemcy reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Heiko Maas Rząd RP Antoni Opaliński

Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

- Niemieckie media nie komentują szeroko wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w b. niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci" i wPolityce.pl. - Ciekawy jest – mówiąc językiem marketingu politycznego - tajming tej wizyty - zauważył Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-niemieckie historia Polski Niemcy Angela Merkel