Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.08.2019

09.08.2019 18:50
W tym wydaniu: cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy, test rakietowy Korei Północnej i napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim oraz 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i upamiętnienie ofiar Rzezi Woli
Audio
Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2015
Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2015źr Kancelaria Senatu RP

CZTERY LATA PREZYDENTURY ANDRZEJA DUDY

Szóstego sierpnia minęły cztery lata, odkąd Andrzej Duda objął urząd Prezydenta RP. W trakcie swojej prezydentury Andrzej Duda podpisał 229 ustaw, zrealizował 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne, przyznał 50 awansów generalskich oraz ponad 100 tys. orderów i odznaczeń państwowych - wynika z rocznicowego podsumowania zamieszczonego we wtorek na stronie Kancelarii Prezydenta. Anrzej Duda został wybrany na prezydenta Polski w maju 2015 roku roku, w drugiej turze wyborów. Pełnienie urzędu rozpoczął po złożeniu przysięgi w gmachu Sejmu przed Zgromadzeniem Narodowym,

W podsumowaniu prezydentury opublikowanym przez Kancelarię przytoczono również słowa Andrzeja Dudy z jednego z udzielonych przez niego w ubiegłym roku wywiadów: "Staram się realizować to, co zapowiedziałem Polakom w czasie kampanii 2015 roku i cieszę się, że ta Polska rzeczywiście zmienia się na lepsze właśnie z perspektywy zwykłych obywateli. To był mój główny cel: poprawić los ciężko pracujących ludzi, czy to na roli, czy w zakładach pracy, poprawić życie polskich rodzin. To ci ludzie są w centrum mojego myślenia, mojej pracy, a nie beneficjenci rozmaitych fruktów rozdawanych rozmaitym elitom. Ja walczę o sprawy zwykłych ludzi, którzy nie mają przywilejów i wielkich premii, którzy muszą ciężko pracować na pensję i niewielką potem emeryturę".

Prezydent Andrzej Duda zakończy swoją kadencję za rok.

KOREA PÓŁNOCNA TESTUJE RAKIETY, KOREA POŁUDNIOWA PRZEPROWADZA MANEWRY Z USA

Korea Północna ponownie testowała w tym tygodniu rakiety krótkiego zasięgu - podało dowództwo południowokoreańskiej armii. To czwarte próby rakietowe komunistycznej Korei w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W tym tygodniu na Półwyspie Koreańskim rozpoczęły się także wspólne manewry wojskowe sił Korei Południowej i USA, przeciwko którym protestował Pjongjang.

Rafał Ciastoń, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, nie spodziewa się, by obecna sytuacja przywróciła napięcie pomiędzy Koreą Północną a Zachodem.

Wtorkowe testy rakiet krótkiego zasięgu to ostrzeżenie dla Korei Południowej i USA - oświadczył przywódca komunistycznej Północy Kim Dzong Un. Manewry potrwają do 20. sierpnia.

W WARSZAWIE UCZCZONO PAMIĘĆ OFIAR RZEZI WOLI 

W hołdzie zamordowanym podczas Rzezi Woli cywilnym ofiarom  Powstania Warszawskiego ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci. 75 lat temu, w pierwszych dniach zrywu Warszawy, Niemcy wymordowali, według szacunków historyków, od 40 do nawet 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej dzielnicy.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1 przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. Prezydent powiedział, że wymordowanie dziesiątek mieszkańców było niewyobrażalną zbrodnią. Prezydent mówił także, że Rzeź Woli oraz masowe zbrodnie dokonywane w 1944 roku przez Niemców na Warszawiakach to cena, którą mieszkańcy okupowanej stolicy zapłacili za powstańczy zryw.

Prezydent podziękował też wszystkim, którzy dbają o miejsca pamięci związane z ofiarami niemieckich okupantów. Podkreślił, że zamordowani mieszkańcy Warszawy zasługują na cześć i pamięć.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.